trüki lehekülg


Press

Kuressaare Kammermuusika Päevade viieteistkümnes tulemine! (Andres Paas) - Saarte Suvenädal
2009-07-31

Peatselt algavad Kuressaare Kammermuusika Päevad on tänavu veidike juubelihõngulised, tähistab ju Saaremaa vanim muusikafestival juba oma viieteistkümnendat sünnipäeva. Festivali programmis on kuus väga põnevat ja eriilmelist kontserti Inglise varajasest vokaalmuusikast imekauni Portugali fadoni välja. Esinejate plejaad on märkimisväärselt esinduslik ja rahvusvaheline, kelle hulgas lausa ka klassikalise muusikamaailma kuulsusi – publiku ette astuvad Eesti, Venemaa, Ungari, Suurbritannia, Hispaania ja Portugali muusikatipud.

Avakontsert
Festivali avakontsert toimub 4. augustil Kultuurikeskuse saalis algusega 19.00.
Minuga koos musitseerivad seekord kaks silmapaistvat Vene muusikut. Nii viiuldaja Julia Igonina kui ka festivali publikule juba hästi tuttav tšellist Rustam Komatškov on eriliselt põneva interpreedinägemuse ja kirgliku pillikäsitlusega artistid, kelle pagasis on hulgaliselt ka rahvusvahelisi konkursivõite. Julia Igoninat peetakse Venemaal lausa oma põlvkonna üheks andekamaks viiuldajaks, kes on nõutud solist paljude orkestrite ees ning hinnatud ansamblipartner.
Meie kontserdi kava raamivad Haydni tuntuim klaveritrio nr. 39 G-duur, hüüdnimega „Mustlastrio“ ning kammermuusika repertuaari üks erilisemaid pärle - Tšaikovski Klaveritrio a-moll op. 50. Ettekandele tuleb ka meeleolukas bukett Fauré, Paganini, Rahmaninovi ja Sarasate tuntumatest paladest tšello ja klaveri seades, mis tekitavad kuulajais kindlasti äratundmisrõõmu – olgu selleks või Sarasate kuulsad „Mustlasmeloodiad“.

”Tantsiv Odalisk”
5. augustil toimub Kultuurikeskuses algusega 19.00 väga omalaadne ja vaatemänguline kontsert, kus astuvad üles tuntud kõhutantsija Iris Frolov ja valdavalt kaasaegsete heliloojate teoste esitamisele spetsialiseerunud tunnustatud Reval Ensemble.
Programmi "Tantsiv odalisk” idee on otseselt seotud Lepo Sumera tsükliga "Odaliskid" ja etenduse nimilugu ”Tantsiv Odalisk” ongi pärit sellest teosest.
Odaliski ehk haaremi tantsijatari kehastab Iris Frolov, kes kasutab etenduses idatraditsioonides käibel olevat tantsukeele sümbolismi, lisades sellega Eesti muusika põhjamaisele kargusele põnevat idamaist koloriiti. Etenduse keskseks teljeks on Eesti heliloojate teosed ja nende teoste sisu ja sündmused on pandud tantsijannapoolse nägemusena tanstukeelde. Põnevust lisab ka see, et muusikud kasutavad etenduses lisaks oma tavapärastele instrumentidele ka eksootilisi löökpille.

Hispaania särav klaverivirtuoos!
6. augustil toimub kaks kontserti. Kultuurikeskuses algusega 19.00 toimub Hispaania pianisti Eduardo Fernández´i sooloõhtu. Noort Hispaania pianisti Eduardo Fernández´t on kodumaa muusikakriitikud tituleerinud kõige põnevamaks uueks Hispaania klassikalise muusika artistiks, kes on saavutanud Hispaania publiku hulgas tohutu populaarsuse, millele lisaks kasvab pidevalt ka tema rahvusvaheline renomee ja tuntus. Ta on võitnud oma erakordsete Hispaania muusika interpretatsioonide eest hinnatud Guerrero Fondi ja Manuel de Falla nimelised auhinnad. Pianist on esinenud paljudes kodumaa tähtsates kontserdisaalides ja mainekatel rahvusvahelistel festivalidel. Tema kavas on sellised põnevad klaverimuusika tähtteosed nagu Isaac Albénize süit ”Iberia” ja Sergei Rahmaninovi ”Etüüd-pildid” op. 39. Neid kahte ülinõudlikku teost ühe kontserdi kavas kuuleb haruharva.

Vokaalkvartett Orlando Consort
Lossi kapiitlisaalis algusega kell 22.00 annab sama päeva õhtul eksklusiivse öökontserdi maailmalavade tippansambel, kuulus Orlando Consort Suurbritanniast. 1988. aastal asutatud ansambel saavutas kiiresti tuntuse ning on tänaseks kujunenud Euroopa üheks hinnatuimaks varajase muusika esitajaks. Ansambel on esinenud kõigil Suurbritannia prestiižikamatel festivalidel (sh BBC Proms´il ja Edinburgh International Festival´il) ning andnud kontserte kogu Euroopas, Lõuna- ja Põhja-Ameerikas ning Jaapanis. Ansambli diskograafia on muljetavaldav - nad on salvestanud muusikat paljudele mainekatele plaadikompaniidele nagu Harmonia Mundi, Metronome, Deutsche Grammophon, Saydisc jpt. Nelja kaunitämbrilise meeshääle esituses kõlab Kuressaares valdavalt 15. sajandi meistrite mitmehäälne laululooming. Varajase muusika kõrval lisavad kavale värvi ka kaasaegsete heliloojate Pärdi, Bryarsi, O’Regani jt põnevad teosed.

Eksootilised promenaadid Portugali fadoga
7. augustil kell 22.00 toimub SPA Rüütli “Ritteri” saalis fadokontsert , kus astub üles
tõeline fadokuninganna, sensuaalse ja kauni häälega Joana Amendoeira koos Mar Ensemble´ga. Joana Amendoeira´t peetakse üheks tähtsamaks uue põlvkonna fadolauljaks. Juba 12-aastaselt esines ta Lissaboni ”Grand Fado” galal, kus ta sai žürii ja publiku eripreemia, 1995. a. võitis ta Oportos ”Grande Noite do Fado” galal esimese koha, 2004. a. pälvis ta Casa da Imprensa uustulnuka auhinna. Amendoeira esinemine 2003. a. Pariisis koos fadolegendi Carlos do Carmoga tõi talle rahvusvahelise tuntuse ja avas tee kontsertidele kõikjal Euroopas, Aafrikas, Jaapanis ja Ameerikas. Lauljanna on koostöös Mar Ensemble´ga välja andnud mitmeid albumeid, mis on saanud kriitikutelt ja publikult väga kõrgeid hinnanguid. Koos on nad esinenud ka paljudes maailma kuulsates kontserdisaalides nagu Concertgebow Amsterdamis, Queen Elizabeth Hall´is ja Kuninglikus Ooperimajas Londonis, Teatrum Millenaris Park Budapestis jm.
Saaremaal tõenäoliselt esmakordselt kõlav fado on unikaalne Portugali rahvuslik muusikastiil, mis on maailmas ääretult populaarne. See ilus ballaaditaoline muusika kätkeb endas kõiki inimtunde varjundeid ja on seetõttu paljudele mõistetav ja südamelähedane.

Ungarlaste uhkus Kodály Kvartett
Tänavuse festivali lõpetab 8. augustil Ungari muusikakultuuri üks lipulaevu, Kodály Kvartett. Neljakümne tegevusaasta jooksul on kvartett saavutanud suure rahvusvahelise tuntuse ja ansambel on oodatud esinema paljudele mainekatele muusikafestivalidele ja prestiižikatesse kontserdisaalidesse üle maailma, sh Carnegie Hall New Yorgis, Salle Gaveau Pariisis, Wigmore Hall ja Queen Elizabeth Hall Londonis, Symphony Hall Montrealis, City Hall Torontos, Suntory Hall Tokyos jne. Rahvusvahelised kriitikud on olnud kiiduavaldustega helded tähelepanuväärse kvarteti arvukatele plaadisalvestustele, mida on üle 50. Sinna hulka kuuluvad näiteks kõik Haydni, Beethoveni ning Schuberti teoste salvestused tuntud plaadifirmale Naxos. Kvarteti plaadid on saanud kõrge tunnustuse osaliseks ka selliste mainekate klassikalise muusika ajakirjade poolt nagu Classic CD Magazine ja BBC Music Magazine. 1970. a. omistati kvartetile Liszti-nimeline auhind, 1990. a. Ungari Vabariigi teenelise kunstniku auhind ja 1996. a. Bartók-Pásztory auhind.
Kontserdil kõlavad Haydni Keelpillikvartett g-moll op 74 nr. 3, Dvorak´i Keelpillikvartett F-duur op 96 nr. 12 pealkirjaga ”Ameerika” ning esmakordselt tuleb Eestis ettekandele ka Ungari helilooja Emil Petrovics´i Keelpillikvartett nr. 3, mille maailma esiettekanne toimus 22. märtsil käesoleval aastal Budapestis.

Kauneid muusikaelamusi 15. Kuressaare Kammermuusika Päevadel!

Andres Paas, kunstiline juht