trĆ¼ki lehekĆ¼lg


Press

Kuressaare Kammermuusika Päevad juubeldavad! (Andres Paas - Saarte Suvenädal)
2014-07-25

KURESSAARE KAMMERMUUSIKA PÄEVAD JUUBELDAVAD!

Alates 1995. aastast igal suvel muusikasõpru rõõmustanud Kuressaare Kammermuusika Päevad tähistavad seekord oma ümmargust juubelit - Saaremaa vanim muusikafestival saab juba 20. aastaseks. Nende pikkade aastate jooksul on see festival leidnud palju sõpru ja toetajaid. Kui kakskümmend aastat tagasi oli kahtlejaid ja küsijaid, et kas niisugune elitaarne ja kultuurimetropolidega seostatav muusika ikka tõmbab kuulajaid sellises väikelinnas nagu seda on Kuressaare, siis ilmselt täna, kakskümmend aastat hiljem, ei kahtle selles enam keegi. Nagu kirjutab ka kultuuriminister pr Urve Tiidus oma pöördumises juubelifestivali kavaraamatusse, on sellest festivalist kahekümne aasta jooskul saanud vajadus ning keegi ei kujuta enam ette, et sumedate augustiööde ootel ei kõlaks Kuressaares kammermuusika.
See on olnud järjepidev ja pühendumusega suur töö, et see festival ikka elaks ja säraks ning meil korraldajatena on ääretult heameel, et Kuressaare Kammermuusika Päevad on omaks võetud, et seda muusikasündmust oodatakse ja hinnatakse. Aitäh selle eest!


Fotonäitus
Juubeliga seoses on koostöös fotograaf Irina Mägi ja Karlifotoga valminud fotonäitus „Kõrghetked – Kuressaare Kammermuusika Päevad 20“, mis heidab 36 pilku festivali üheksateistkümne aastasele ajaloole läbi fotosilma. Näha saab seda näitust kuni septembri alguseni Kuressare kultuurikeskuse saalis. Meenutuseks, et festivali kümnedaks juubeliks üllitasime helikandja festivali kõrghetkedega duubel CD näol, siis seekord otsustasin tagasivaatena teha fotonäituse.

Juubelifestivali programmis on kuus väga eriilmelist ja põnevat kontserti – muusikavalik kaunitest Johhanes Brahmsi Armastuslauludest-valssidest ning värvikatest kitarrikvartettidest kuni hispaanlaste tulise flamenkoetenduseni välja. Selleaastased esinejad tulevad Kuressaarde Hispaaniast, Tšehhist, Soomest, Venemaalt ja muidugi on esindatud ka meie oma väljapaistvad eesti muusikud.

Avakontsert
Avakontsert on juubelifestivalile kohaselt suurejooneline – laval on väljapaistev ja hinnatud orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta Toomas Vavilovi dirigeerimisel ning solistidena astuvad üles festivali publikule hästi tuntud muusikud viiuldaja Julia Igonina ja tšellist Rustam Komatškov Moskvast ning festivali eetvedaja ja kunstiline juht pianist Andres Paas. Kontsert toimub 29. juulil algusega kell 19.00 Kultuurikeskuses. Kavas on Viini klassikute Mozarti, Haydni ja Beethoveni kaunid teosed. Kontserdikava raskuspuntki kannab L. v. Beethoveni 33 aastaselt komponeeritud virtuoosne Kontsert klaverile, viiulile, tšellole ja orkestrile C-duur op 56. Kui tavapäraselt soleerib instrumentaalkontserdis orkestri ees üks mängija, siis selles teoses on soliste lausa kolm. Selle teose ettekanne on alati suursündmuseks, kuna kõlab kontserdilavadel harva just oma koosseisulise keerukuse ja nõudlikkuse poolest. Kavas on veel Mozarti Divertisment D-duur KV 136 ning Haydni Sümfoonia nr. 60 C-duur, alapealkirjaga „Il Distratto”.

Visioonid
30. juulil kell 22.00 annab Lossi Kapiitlisaalis kontserdi muusikakriitikute poolt maailma üheks praeguse aja väljapaistvamaks kitarrikvartetiks tituleeritud Praha Kitarrikvartett, kes tähistab käesoleval aastal juba kolmekümnendat tegevusaastat. Ansambel on mänginud end maailma kitarrikvartettide tippu ja saavutanud kõrge tunnustuse nii kodu- kui välismaal. Pressis on kõrgelt hinnatud nende virtuoossust, ansamblilist kooskõla ja ühist muusikalist tunnetust. Kvartett, mille liikmed on ka individuaalselt pärjatud rahvusvahelistel konkurssidel, on andnud kontserte arvukatel festivalidel Euroopas, Lähis-Ida riikides ja Ameerikas, teinud palju raadio- ja telesalvestusi ning neil on ilmunud mitmed CDd. Nad teevad oma Eesti debüüdi just Kuressaare Kammermuusika Päevadel, see on ka nende ainus kontsert Eestis.

Fantaasiad ja Meditatsioonid
31. juulil toimub kaks kontserti. Kell 19.00 Kultuurikeskuse saalis annab oma sooloõhtu pianist Irina Zahharenkova, kes on kahtlemata Eesti tänase pianistide põlvkonna üks väljapaistvamaid ja omanäolisemaid esindajaid. Lisaks sellele on ta ka ainus eesti muusik, kelle pagasis on suurim arv konkurssidevõite nii kodu- kui ka välismaalt. Märkimist väärivad kindlasti ka tema plaadistused, mis on äratanud muusikaüldsuse tähelepanu, eriti kõrgeid hinnanguid on pälvinud tema CD Scarlatti sonaatidega, mille andis välja 2012 aastal Moskva plaadifirma Classical Records. Kuressaares mängib ta Bachi, Beethoveni ja Chopini teoseid.

Õhtul kell 22.00 esineb Laurentiuse kirikus Soome üks väljapaistvamaid ja hinnatumaid vokaalkooslusi, üheteistkümnest mehest koosnev Vokaalansambel Talla, kes samuti esineb Eestis esmakordselt. See staažikas ansambel on asutatud 1991 aastal Helsingis ning neil läheb juba 23 tegutsemisaasta. Ansambel on võitnud hulgaliselt rahvusvahelisi konkursse ja on sage külaline nii Soome kui välismaa muusikafestivalidel.Tegemist on tämbriliselt väga erilise vokaalansambliga, kus 11ne meeslaulja hääled katavad nelja oktaavi ulatuse - haruldase meessoprani hääl on sulandunud kokku sügava slaaviliku bassitämbriga. Sellel kontserdil kannavad nad ette vene muusikaajaloo ühe suurmehe, Sergei Rahmaninovi ulatuslikuma ja harva kõlava vokaalteose „Vigiilia“. On teada, et Rahmaninov pidas seda teost oma arvukast loomingupärandist üheks oma lemmikteoseks. Sarnaselt Tšaikovski samanimelisele teosele on Rahmaninov sellesse teosesse laenanud laialdaselt õigeusu kirikulaulu meloodiaid, kuid samas on Rahmaninovi teose harmoonia palju keerulisem ja selles on kasutatud rohkem polüfooniat. Kui tsükli viieteistkümnest osast koguni kümme põhinevad õigeusu kirikulaulul, siis viis osa on täielikult Rahmaninovi originaallooming.
Märkimisväärne on kindlasti ka see, et selle teosega on ansambel välja andnud ka plaadi ning Põhjamaade ühe olulisema päevalehe Helsingin Sanomat kriitikud valisid 2010. aastal selle salvestuse aasta plaadiks.

Flamenkoetendus
Üle mitme aasta on jällegi festivali programmis flamenkoetendus, mis toimub 1. augustil algusega kell 22.00 Kultuurikeskuses. Seekord on publiku ees maailma flamenkolavade täht, ansambel Flamenco Jerez Hispaaniast - koosseisus: meestantsija Ferndando Galán, laulja Manuel de la Fragua, kitarrimängija Ismael Heredía ja Kike Lebrón löökpillidel ja cajónil. See viimane pill on Peruu päritolu kastikujuline puust kätega mängitav löökpill, mida meie publik siinmail näeb ja kuuleb kindlasti esmakordselt. Eksootilises etenduses “Passion of Andalucía”, tehakse rännak flamenko sünnipaika – põnevasse, vastandlikku ja kirglikku Andaluusiasse. Flamenkolugudes põimuvad kitarr ja löökpillid inimhääle ja tantsuga, andes edasi Andaluusia põnevaid traditsioone, igatsust ja nostalgiat. Etenduses saab näha ja kuulda ansambli Flamenco Jerez väge – tantsu nõudlikku tehnikat ja ahhetama panevat atleetlikkust.

Finale
Juubelifestivali lõppkontsert on galantselt sarmikas ja kaasahaaravalt tantsuline. Eesti tipplauljate kvarteti, mille koosseisus laulavad Heli Veskus (sopran), Helen Lepalaan (metsosopran), Mati Turi (tenor) ja Rauno Elp (bariton) ning Tallinna Klaveriduo - Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske - esituses tulevad ettekandele kontserdilavadel harva kõlavad Brahmsi “Armastuslaulude-valsside” mõlemad tsüklid ning põnev valik Brahmsi temperamentseid Ungari tantse klaveriduole. Vokaalsolistid on kõik suurte lavaliste kogemustega ja nõutud artistid nii ooperilavadel kui ka kammerlauljatena Eestis ja raja taga. Tallinna Klaveriduo tähistab peatselt oma neljakümnendat tegevusaastat ning on selle žanri arendamisel jätnud Eesti muusikalukku sügava jälje.

Ilusat juubelifestivali ja sügavaid muusikaelamusi!

Teie,
Andres Paas
kunstiline juht