trĆ¼ki lehekĆ¼lg


Press

Kuressaare II Kammermuusika Päevad (Andres Paas) - Oma Saar
1996-08-10

Andres Paas - Oma Saar

Saaremaa suve suhteliselt elavat ja värvikat kultuuripilti on taas rikastamas Kuressaare Kammermuusika Päevad, mis kestavad 15.–17. augustini. Tegemist on süvamuusika üritusega, mis peegeldab suviselt nonshalant’sesse Kuressaarde ehk pisut tõsisemaid ja mõtlikumaid värve, andes ka klassikalise muusika austajate leerile võõimaluse hingekosutamiseks.

Rõõõm on tõõdeda, et sündinud traditsiooniga on Saaremaa kultuuriloos alus pandud süvamuusikakultuuri edendamisele ja järjepidevuse loomisele.
Esimeste kammermuusika päevade kordaminek andis tunnistust sellest, et suhteliselt elitaarseks peetud kõrgmuusikakultuur võib olla ilupakkuv ja mõistetav ka sellises väikeses linnas nagu Kuressaare.

Selle suurepäraseks tõenduseks oli I päevade raames korraldatud kontsert Olivier Messiaeni muusikast, mis suutis oma lummusse haarata saalitäie kuulajaid. Selle muusika keeruline kaasaegne helikeel ja sügav filosoofiline tagapõhi eeldanuksid kuulajailt ettevalmistust ja kuulamiskogemust (süvamuusika spetsialistide arvates), kuid kõiki väljakujunenud seisukohti kummutades kujunes just sellest kontserdist festivali tippsündmus. Seega on Saaremaal täiesti olemas potentsiaalne, kõrgeid väärtushinnanguid omav publik, kellega kogu kammermuusika kõrgrepertuaari kõhklematult jagada võib. Soov anda juba esimese üritusega inimestele selge pilt selle festivali sisulise suuna perspektiividest, oli põhjuseks, miks ma valisin ka Messiaeni muusika festivaliprogrammi – ja ma ei pidanud pettuma, sest kuulajad suutsid kõlanud muusika suurt väärtust mõista.

Kuressaare II Kammermuusika Päevad toovad taas saarlaste ette hulga uusi-huvitavaid kohtumisi meie interpretatsioonikunsti tippklassi kuuluvate muusikutega. Nende esituses kõlab väga palju kaunist muusikat erinevatest ajastutest. On klassitsistliku ajastu lihtsate ja selgete struktuuridega muusikat, tundevabadust ülistavat romantilise ajastu muusikat (sel ajastul tõusis muusika kunstidest kõrgeimale pjedestaalile, olles kõige reljeefsem ja võimekam inimese tundeelu kajastamisel) ning ka kaasaegset muusikat, mis oma stiilikirevuses ja tendentslikkuses ei kanna muud kui humanistlikke ideaale.

Seega on kuulajail nende kolme päeva jooksul võimalus osa saada retrospektiivsest kultuurilennust sajandite tagusesse Euroopasse ja tunnetada läbi muusikaprisma möödunud aja kultuuride hõngu.

Kui eelmise aasta ürituse märksõna oli lied ja protsentuaalses ülekaalus vokaal-kammermuusika, siis tänavu kõlab valdavalt instrumentaal-kammermuusika. Festivali kuuest kontserdist on vaid üks lied-kontsert – sedapuhku põhjamaade romantikute Griegi ja Sibeliuse ning dodekafoonia isa Schönbergi loomingust. Olgu siiski lisatud, et sel kontserdil ettekandele tulevad “Dank” ja “Abschied” op. 1 ei ole veel atonaalse Schönbergi musternäited, vaid Wagneri ja Brahmsi mõjutustega hilisromantilist hõngu kandev oopus.

Ülejäänud viiel kontserdil tulevad ettekandele Mozarti, Beethoveni, Schuberti, Chopini, Brahmsi, Mendelssohni, Melartini, Mouquet’, Rahmaninovi, Šostakovitši, Bozza, Hindemithi, Lutoslawski, Reinvere ja Kangro kammerloomingu tähtteosed. Mitmekülgsed ja huvipakkuvad kavad põnevate ansamblite esituses loovad ka kõige nõudlikumale kuulajale võimaluse muusikaliseks elamuseks.

Lõppkontserdil kõlab vaid prantslaste romantiku César Francki jumalik kammermuusika (Sonaat viiulile ja klaverile A-duur ja Klaverikvintett f-moll), mis oleks ühelt poolt otsekui sügavaks kummarduseks sellele suurele loojatalendile ning teisalt vääriliseks lõppakordiks neile päevadele, mil muusikaime läbi ähmastuvad piirid hetkereaalsuse ja abstraktse tundemaailma vahel.

See ilu, mis nendesse päevadesse on kätketud, on toitnud maailma juba sajandeid ning meie, kes me oma tegudes suudame pühenduda ilusale ja heale, kanname seda pärandit edasi tulevastele põlvedele.

Lõpetuseks tahan südamest tänada kõiki neid inimesi ja institutsioone, kes nende päevade eksistentsile oma abi ja toetusega igati kaasa aidanud on: Tiiu Villsaart ja Kultuurikeskust, Eesti kultuurkapitali, Kuressaare Linnavalitsust ja linnavarade ametit, Kuressaare Muusikakooli ja Saare Maavalitsuse perekonnaseisuosakonda – aitäh teile!