trĆ¼ki lehekĆ¼lg


Press

Kummardus kammermuusikale (Nele Nemvalts) - Sirp
1999-08-06

Nele Nemvalts - Sirp

10. augustil algavad Kuressaare V, veidi juubelimaigulised kammermuusika päevad, mis annavad kammermuusika sõpradele viie päeva jooksul hõrke ja huvitavaid muusikaelamusi.

Kuressaare kammermuusika päevade kunstiline juht Andres Paas on öelnud, et ürituse eesmärk on eelkõige tutvustada ja propageerida kõrgkammermuusikat. “Meie repertuaaripoliitika seisneb algusest peale selles, et tahame pakkuda just kõrgkammermuusikat, s.t. tegemist on tehniliselt keeruliste ja nõudlike teostega, mis eeldavad esitajate kõrget professionaalsust,” selgitab Paas, “need on nõudlikud teosed ka sisulises mõttes, mis eeldavad süvenemist ja kaasamõtlemist kuulajateltki.” Augustikuise kammermuusikanädala kõik kontserdid toimuvad ühes paigas – Kuressaare muusikakooli saalis, kuna sealsed klaverid on Paasi sõnul linna parimad. Iga päev toimub vaid üks kontsert (kl. 19), mis laseb enam esile tõusta interpreetide isiksuse võlul.

Avakontsert 10. augustil toob kuulajate ette kaks klaverikvartetti. Paasi sõnul kõlab see zanr Kuressaares esimest korda. Esmakordselt astub kammermuusika päevadel üles ka rahvusvaheline koosseis: Lasse Joamets (viiul), Taru Lehto (vioola, Soome), Kristine Blaumane (tšello, Läti), Tanel Joamets (klaver). Ettekandele tulevad Mozarti klaverikvartett nr. 2 Es-duur ja Brahmsi klaveri kvartett nr. 3 c-moll. 11. augustil esineb duo Vahur Luhtsalu (tšello) – Andres Paas (klaver), kelle kava on seekord pühendatud suurte klassikute ja inglise XX sajandi alguse helilooja Bridge’i heliloomingule. Kontserdil kõlavad Beethoveni seitse variatsiooni Pamina ja Papageno duetile Mozarti ooperist “Võluflööt”, Šostakovitši sonaat tšellole ja klaverile op. 40 ning Bridge’i sonaat tšellole ja klaverile d-moll. Ka 12. augusti kammerkontsert “Karje ja vaikus” on siinsele publikule omalaadne kogemus, kuna ettekandmisele tulev Kuldar Singi Lorca-aineline teos “Surma ja sünni laulud” väljub traditsioonilistest ja klassikalistest piiridest. Teose esitavad Leili Tammel (metsosopran), Tauno Saviauk (flööt), Peeter Malkov (flööt), Tiit Peterson (kitarr) ja Aare Tammesalu (tšello). Helilooja on ise öelnud, et teose pealkiri ei tähenda mitte ainult surma ja sündi, vaid kogu elu ringkäiku ning kordumist. 13. augustil esitavad Tallinna klaveriduo – Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske valiku Brahmsi valsse op. 39 ja ungari tantse, samuti Poulenci ja Schuberti sonaate. Kava lõpetab Raveli “La Valse”.

Lõppkontsert 14. augustil kannab pealkirja “Kummardus Brahmsile II” ja on jätkuks helilooja 100. sünniaastapäevale pühendatud kontserdile. Põnevas ja optimistliku üldmeeleoluga Trios metsasarvele, viiulile ja klaverile op. 40 Es-duur on Brahms andnud tšello rolli metsasarvele, mis kannab tähenduslikku osa teose neljanda osa nn. jahimuusikas. Esitavad Uku Ratas (metsasarv), Leho Ugandi (viiul) ja Ralf Taal (klaver). Sonaadi tšellole ja klaverile op. 99 F-duur, mida peaksid iseloomustama sõnad kirglik ja tuline, esitab duo Andres Paas – Vahur Luhtsalu. Kammermuusika päevad lõpetab salongilikest valssidest koosnev tsükkel “Uued armastuslaulud – valsid” op. 65 vokaalkvartetile ja klaveriduole. Tervikuna ja originaalkoosseisus tuleb see teos Eestis esiettekandele. Tsükli esitavad lauljad Pille Lill, Karmen Puis, Mati Turi, Villu Valdmaa ja Tallinna klaveriduo.