trüki lehekülg


Press

Teraapilised Kuressaare Kammermuusika Päevad (Maarja Kasema) - Sirp
2003-05-30

Maarja Kasema - Sirp

Kuressaare Kammermuusika Päevad on juba mitmendat aastat kõrvuti Eesti muusikutega tutvustanud suurepäraseid Euroopa interpreete. Eeloleval suvel ühendatakse esmakordselt festivaliga ka muusikateraapia-alased loengud ja workshopid, mille eesmärgiks on muusika mõjuvõimu teadvustamine ning teraapia ühendamine nii teoorias kui praktikas elava muusika kuulamisega.

Eesti pikima traditsiooniga kammermuusikafestival on jõudmas esimese dekaadi lõppu. Algusaastate kohaliku tähtsusega ning peamiselt eesti noorte muusikute festivalist on viimaste suvedega saanud kõrge rahvusvahelise tasemega üritus. Läbi aastate on olnud eesmärgiks tutvustada lisaks kammermuusika põhirepertuaari kuuluvatele teostele seni Eestis vähetuntud repertuaari. Spetsiaalselt festivali tellimusel on seni valminud ka kaks uudisteost Toivo Tulevilt ja leedu heliloojalt Arûnas Navakas'elt.

Sel aastal on festivali peaesinejad Skandinaaviamaadest. Kolmest sopranist – Anna Maria Friman, Linn Andrea Fuglseth ja Torunn Østrem Ossum – koosneva “Trio Mediæval’i” (Norra) repertuaari kuuluvad keskaegne inglise, prantsuse ja norra vokaalmuusika ning vastukaaluks sellele ka kaasaegsete heliloojate looming. Kontserdi põnevaim teos on kindlasti 13.–14. sajandist pärineva nn “Tournai missa” (käsikiri taasavastati 19. sajandil Tournai katedraalist, Belgias) ettekanne. Juba kolmandat aastat kuulub festivali lõpetamise au ühele klassikalisemale kammerkoosseisule – keelpillikvartetile. Möödunud aastate menukate esinejate Bartóki Kvarteti (Ungari) ja “Quatuor Parisii’” (Prantsusmaa) kõrvale lisandub sel aastal “Lysell kvartett” Rootsist, mis kannab oma esiviiuldaja Bernt Lyselli nime. Juba 17 aastat koos mänginud kvarteti liikmed on ka Kuningliku Stockholmi Filharmoonia Sümfooniaorkestri ja Rootsi Raadio Sümfooniaorkestri juhtivad muusikud.

Avakontserdil astub üles “Festivali-kvintett“ koosseisus festivali kunstiline juht Andres Paas (klaver), Leho Ugandi (viiul), Heili Eespere (vioola), Teet Järvi (tšello) ja Mati Lukk (kontrabass). Klaveri sooloõhtu annab läti päritoluga praegu Los Angeleses elav 18-aastane Vestard Šimkus, kes Eesti publikule jättis kustumatu mulje veebruaris Läti Sümfooniaorkestri ees soleerides (dirigent Olari Elts) – “Šimkusel on kõik olemas, mida vajatakse mõjuvaks klaverimänguks: probleemivaba instrumendivaldamine, energilisus, rõõm, millega ta sukeldub esitusprotsessi.” (Ia Remmel, Sirp, 21.02.2003). Valiku klaveritriosid esitab trio “Elegiaque“ Poolast. Juba neljandat aastat toimuval populaarsel öökontserdil “Eksootilised promenaadid“ esinevad seekord akordionist Tiit Kalluste ja saksofonist Villu Veski, kes etno-, maailmamuusika ja tangosugemetega kompositsioonidesse pikivad ka improvisatsiooni ja jazzmuusikat. Lisaks nö akadeemilistele kontsertidele on esmakordselt kavas ka päevane lastele suunatud üritus, kus laulavad ja mängivad tegelased lasteraamatust “Winnie-Puhh”.

Lisaks möödunud aastal nii publiku kui esinejate poolt väga hästi omaks võetud uue Kultuurikeskuse kontserdisaalile toimuvad kontserdid ka Linnuse kapiitlisaalis ning esmakordselt SPA “Rüütli” Ritteri saalis.