trüki lehekülg


Press

Kuressaare kammermuusikafestival tähistab juubelit (Monika Puutsa) - Saarte Suvenädal
2004-08-06

X Kuressaare Kammermuusika Päevad peibutavad publikut silmapaistvate, kontserdilavadel nõutud muusikutega Eestist ja raja tagant ning mitme teose esiettekandega.
“Kuressaare Kammermuusika Päevade jaoks on käesolev aasta väga oluline, kuna tegemist on juubeliaastaga,” ütles festivali asutaja ja kunstiline juht Andres Paas. “Kümnes sünnipäev on ühe festivali ajaloos kindlasti märkimisväärne tähis.”
“Saarte regiooni vanim muusikafestival, kammermuusika päevad on just see üritus, mis pani kümme aastat tagasi Saaremaa kultuuriloos aluse täiesti uuele nähtusele, muusikafestivalide traditsioonile,” meenutas Andres Paas.
Seekordsetel kammermuusika päevadel on kaks uut suunda.
“Festivali kavasse kuulub tänavu moderntantsuetendus ja koorimuusikakontsert Eesti koorimuusika lipulaeva, Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses,” rääkis Paas, “samuti on tulemas mitu esiettekannet Eestis.”
Festivali avakontserdi annab silmapaistvaid interpreete ühendav New Baltic Trio, astudes publiku ette esmaspäeval, 9. augustil kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuses. Pianist Andres Paasi, lätlasest klarnetist Marcis Kulise ning leedulasest tshellisti Vytautas Sondeckise esituses kõlab Eesti esiettekandena Carl Reinecke Trio A-duur op 264, Ruta Paidere - “...Vergessenes Wasser...” (“… Unustatud vesi…”), Helena Tulve lumineux / opaque klarnetile, tshellole, klaverile ja kolmele klaasile ning Johannes Brahmsi Trio H-duur op. 8.
“Ruta Paidere komponeeris oma teose spetsiaalselt New Baltic Trio jaoks,” märkis Paas. “Pariisi heliloojate rostrumil maineka auhinna pälvinud Helena Tulve kirjutas oma teose küll mõni aasta tagasi, aga tegi sellest teise versiooni New Baltic Trio tellimusel spetsiaalselt meie kooseisule. Sisuliselt on tegu esiettekandega.”
New Baltic Trio andis oma debüütkontserdid 2002. aasta aprillis Tallinnas ja Tartus. Sama aasta juunis osalesid muusikud Saksamaal festivalil Begegnungen am Baltischen Meer ning augustis VIII Kuressaare Kammermuusika Päevadel. Tänavu märtsis esines trio mainekal Budapesti Kevadfestivalil Ungaris.

Teisipäev, 10. augustil kell 19 kõlab Kuressaare Laurentiuse kirikus Arvo Pärdi ning teda mõjutanud renessansiaegsete heliloojate kaunikõlaline muusika Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses. Kavas on Pärt, Perotinus, Machaut, Mouton, Vittoria ja Tallis. Dirigeerib Paul Hillier.
Rahvusvahelise tuntuse saavutanud ning nii kodu- kui ka välismaiste kriitikute kiidetud Eesti Filharmoonia Kammerkoori asutas Tõnu Kaljuste 1981. aastal. 2001. aastast on koori peadirigent tuntud inglise muusik, laulja ja vanamuusika spetsialist Paul Hillier.
Kolmapäeval, 11. augustil kell 19 on Kuressaare piiskopilinnus lossimuusika päralt. Publiku ette astuvad noored andekad ungarlased Gergely Matuz flöödil ja Balint Zsoldos klaveril. Kavas Bach, Mozart, Bartok-Arma, Prokofjev ja Szigeti.
Flötist Gergely Matuz on seotud mitme ansambli ja orkestriga – Ungari Raadio- ja Televisiooni Noorte Sümfooniaorkester, nüüdismuusikale ja ungari muusika esiettekannetele spetsialiseerunud Marcato Ensemble, elektroonilise muusika ansambel EAR jt. Pianist Balint Zsoldos on esinenud Viinis, Linzis, Salzburgis, Berliinis, Hamburgis, Amsterdamis ning osalenud Budapesti kevadfestivalil. Kodumaiste orkestrite kõrval on ta soleerinud ka Hamburgi Filharmoonikute ja Salzburgi Kammerorkestri ees. Käesoleval aastal pälvis ta Annie Fischeri nimelise stipendiumi.
“Meie kammermuusika festivalil on Ungari muusikutega pikaajaline koostöö,” märkis Andres Paas. “Siin on käinud tippkollektiive, nende seas maailmakuulus Bartoki kvartett.”
Kolmapäeval, 11. august kell 22 saab festivalipublik Kuressaare Linnateatris kaasa elada moderntantsuetendusele “Bach – Xenakis” Portugalist pärit tantsijanna ja koreograaf Teresa Simase (Portugal) ja löökpillimängija Pedro Carneiro esituses.
“Tegemist on kindlasti omalaadse ja haarava etendusega, mis ühendab endas löökpillimuusika, moderntantsu, valgusefektid ja fotoprojektsioonid ning on kujuteldav dialoog kreeka poetessi Sappho ja kreeka 20. sajandi helilooja Xenakise vahel”, rääkis Paas. Simas ja Carneiro ise on kirjutanud nii: “Xenakise muusika on jõuline, vahetu, haarav, teravmeelne, sisukas – ta muudab kuivad matemaatilised konstruktsioonid ja abstraktsed mõisted voolavaks eluks, väljendusrikasteks kõlamaailmadeks. Sedasama tegi sajandeid tagasi Bach.” Etenduse “Bach – Xenakis” esmaettekanne toimus Xenakise mälestuseks tema surma-aastal (2001) Londonis Rhythm Sticks Festivalil.
Pedro Carneiro kuulub maailma juhtivaimate löökpillivirtuooside hulka, andes kontserte nii Euroopas, Ameerikas kui ka Kaug-Idas. Just temale kirjutas oma marimbakontserdi “Ardor” Erkki-Sven Tüür. Carneirot ajendas löökpillimängijaks saama kuulsa kreeklasest helilooja Iannis Xenakise muusika, mis andis löökpillidele senisest uue tähenduse.
Tantsijanna ja koreograaf Teresa Simas õppis klassikalist balletti Venemaal ja kaasaegse tantsu tehnikaid USA-s. Ta kuulub Euroopa ühe tunnustatuma tantsukompanii Gulbenkian Ballet ridadesse.
Neljapäeval, 12. august kell 19 Kuressaare Kultuurikeskus algav kontsert kannab pealkirja “Fantaasia”. Tshehhi pianist Martin Kasik esitab Chopini Ballaadi g-moll, op 23, Neli masurkat, op 24; Andante spinato ja Grande polonaise brillante, op 22
Martinu Kolm Tshehhi tantsu, Janaceki sonaadi “1. oktoober 1905 – Tänavalt”,
Slavicky “Toccata. Pesante. Molto vivo”.
“Tegemist on kindlasti väga emotsionaalse ja huvitava kontserdiga klaverimuusika austajate jaoks,” kinnitas Andres Paas.
Noor pianist Martin Kasik on mitme rahvusvahelise interpreetide konkursi, näiteks Praha Kevade ja New Yorgis toimunud Noorte Kontsertartistide konkursi võitja. Ta on andnud kontserte paljudes Euroopa riikides, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis jm ning soleerinud New Yorgi Kammerorkestri, Singapuri Sümfooniaorkestri, Rotterdami Filharmoonikute, Helsingi Linnaorkestri, Praha Sümfooniaorkestri jpt ees.
Kasik on salvestanud viis CDd, mis on pälvinud kõrgeid hinnanguid prantsuse muusikaajakirjas Repertoire.
Neljapäeval, 12. augustil kell 22 SPA “Rüütli” Ritteri saalis saavad kuulajad jalutada mööda eksootilisi promenaade koos lauljatar Hedvig Hansoni ja saarlasest kitarristi Andre Maakeriga. Dzhässilikul öökontserdil “Terra incognita” (ld. k. tundmatu maa) tulevad ettekandele eriilmelised lood ballaadidest afromõjutustega rütmimuusikani. Kirevust lisavad improvisatsioon ja spontaanne dialoog kuulajatega.
Duo musitseerib koos ka CD-del “What Colour is Love” ja “Nii õrn on öö”. Kontserdi nimilugu “Terra incognita” (“Tundmatu maa”) on Hedvig Hansoni ja Andre Maakeri ühislooming.
Hedvig Hansonit pärjati hiljuti 2003. aasta kontserttegevuse ja esimese rahvusvahelise plaadi ilmumise eest mitme auhinnaga: Eesti Raadio valis ta aasta muusikuks ning Eesti Muusikaauhindade jagamisel pälvis ta aasta naisartisti tiitli. Lauljataril on mitmeaastane koostööleping plaadifirmaga Universal, nende teine plaat peaks ilmuma järgmisel aastal.
Eriüritusena kuulub festivali programmi muusikateraapia päev, mis leiab aset reedel, 13. august kell 10-16 SPA-s Meri. Peamiselt meedikutele ning muusikateraapiast või muude alternatiivmeditsiini liikide huvilistele mõeldud tasuta muusikateraapia päeva viivad läbi Ingrid Hammarlund Rootsist ja Dali Kask Eestist.
Kell 10.-11.30 toimub loeng “Muusikateraapia ja selle rakendusvõimalused tänapäeva maailmas”. Kell 12 -13.30 on kavas esimene muusika- ja kunstiteraapia võtetel põhinev workshop, kell 14.30-16 teine. Kuna worksop`il osalejate arv on piiratud, tasub end registreerida alates 9. augustist telefonil 56 697 312.
Reedel, 13. augustil kell 19 algaval kontserdil kultuurikeskuses panevad festivalile punkti eesti lauljate paremik: sopran Pille Lill, metsosopran Maire Haava, tenor Mati Kõrts ja bariton Uku Joller ning Tallinna Klaveriduo ehk Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske.
Juubelifestivali pidulikul lõppkontserdil “Finale” on kavas suhteliselt harva esitatavad tsüklid vokaalkvartetile ja klaveriduole – Schumanni “Hispaania laulumäng” op 74 ning Brahmsi “Armastuslaulud-Valsid” op 52.
“Usun, et need Shumanni hispaanialikud rütmid ja Brahmsi vallatlevalt kerged ja säravad viini valsi laadsed duetid, tertsetid ja kvartetid klaveriduo kaaslusel on tänavusele juubelifestivalile igati vääriline lõppakord”, märkis Paas.
Kontsertide pääsmeid saab osta eelmüügist Kuressaare kultuurikeskusest. Neile, kes soovivad külastada paljusid kontserte, soovitab Andres Paas osta festivali passi. “Tuleb tunduvalt soodsam,” kinnitas ta.