trüki lehekülg


VIII Kuressaare Kammermuusika Päevad
6.–10. august 2002



2002. aasta fotod ja artiklid




6. august kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuse kontserdisaal
Avakontsert - New Baltic Trio

Andres Paas (klaver, Eesti), Marcis Kulis (klarnet, Läti), Vytautas Sondeckis (tshello, Leedu)

Beethoven - Klaveritrio B-duur, op. 11
Plakidis - "Unetus"
Brahms - Klaveritrio a-moll, op. 114

New Baltic Trio debüütkontserdid toimusid 2002. aasta aprillis Tallinnas ja Tartus. Sama aasta juunis osales uus Baltimaade muusikuid ühendav kammeransambel Saksamaal toimunud festivalil Begegnungen am Baltischen Meer ning augustis Kuressaare Kammermuusika Päevadel. "Iseloomustaksin New Baltic Triot kui sarnaste natuuride ergast ja hästikommunikeerivat kooslust, kelle esitatu oli maksimaalselt sisustatud, plastiliselt ilmekaks kujundatud." (Ia Remmel, Postimees, 10.08.2002)
Kontserti kuulasid ka Saaremaal töövisiidil viibinud Läti Vabariigi president pr. Vaira Vike-Freiberga ja hr. Imants Freibergs ning Eesti Vabariigi president hr. Arnold Rüütel ja pr. Ingrid Rüütel.



7. august kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuse kontserdisaal
Miroirs / Peegeldused

Alexandre Tharaud (klaver, Prantsusmaa)

D. Scarlatti Kolm sonaati
Rameau Süit a-moll
Satie katkendid tsüklitest "Gnossiennes" ja "Gymnopédies"
Ravel Kolm osa tsüklist "Peegeldused"

"Festivali põnevamaid isiksusi oli teise päeva pianist Alexandre Tharaud. Ta raputas lahti rutiini voolusängist ja lisas tõlgenduste paljususele oma selgelt meeldejääva tahu. Tema peen ja napp kava (Scarlatti, Rameau, Satie ja Raveli ("Peegeldused") oli rikka ja originaalse inimese uudne nägemus." (Ia Remmel, Sirp, 16.08.2002)

"Peegeldused" oli Kuressaare Kammermuusika Päevade ajaloo esimene klaveri sooloõhtu. "Alexandre Tharaud on vaieldamatult oma generatsiooni üks andekamaid pianiste" (Le Monde, juuni 1999). Tema pagasis on mitmed prestiizhikad konkursivõidud ja plaadiauhinnad. Lisaks sellele on ta end näidanud ka huvitava heliloojana - 2001. aastal kõlas Kuressaareski prantsuse vokaalduo Jean Delescluse’i (tenor) ja David Seligi (klaver) esituses Tharaud' vokaaltsükkel "Seitse mélodie'd Raymond Queneau' tekstidele".



8. august kell 19 Kuressaare Muusikakooli kammersaal
Ungari Bukett

Viktoria Mester (sopran, Ungari) ja Istvan Szlovjak (klaver, Ungari)

Kodaly Ungari rahvalaulude seaded
Liszt "Der du von dem Himmel bist", "Die Fischerstochter", "Die drei Zigeuner"
Orban "Sok tünemény", "Hajnal", "Hazafelé", "Valaha", "Cselédtanc"

Kuressaare Kammermuusika Päevade koostöö ungari muusikutega on kestnud juba aastaid (HonEst Quintette - 2000 ja 2001; Bartóki Kvartett - 2001). Seekord tõid noored interpreedid kaasa värvika buketi Ungari vokaalmuusikast.



8. august kell 22 Kuressaare raekoda
Eksootilised promenaadid III: Öö mosaiik

Heiki Mätlik (kitarr), Arvo Leibur (viiul), Terje Terasmaa (vibrafon)

Granados, Ibert, Brahms, Kreisler, Monti, de Falla, Cardoso, Piazzolla

Kolmandat aastat oli festivali ühel hilisõhtul ühendatud eksootikahõnguline muusika, raekoja intiimse atmosfääriga saal ja küünlavalgus. Kontserdiseeriale "Eksootilised promenaadid" panid 2000. aastal aluse flötist Tauno Saviauk ja kitarrist Tiit Peterson, 2001. aastal astus üles kitarriduo koosseisus Anastasia Bardina (Venemaa) ja Tiit Peterson.



9. august kell 19 Kuressaare lossi kapiitlisaal
Lossimuusika

Kalev Kuljus (oboe), Aleksander Hännikäinen (oboe), Leho Karin (tshello), Reinut Tepp (klavessiin)

Händel Sonaat F-duur oboele ja basso continuo’le (HWV 363a), Triosonaat nr. 6 D-duur kahele oboele ja basso continuo’le (HWV 385)
Couperin Kuninglik kontsert B-duur oboele ja basso continuo’le
Zelenka Triosonaat nr. 5 F-duur kahele oboele ja basso continuo’le (esmaettekanne Eestis)

Esmakordselt toodi Kuressaare Kammermuusika Päevade publikuni terve kontsert barokiajastu muusikast. "Lossikontserdil lõi barokkmuusika ja iidse saali ühendus kauni atmosfääri. Kuulda sai tuntud headuses kõrgbaroki triosonaate (Händel, Couperin), avastuse uudsust pakkus Jan Dismas Zelenka sonaat. /.../ Mängijad Aleksander Hännikäinen, Leho Karin, Reinut Tepp ja eriti Kalev Kuljus on oskuslikud interpreedid, moodustades üksteist hästi tunnetava, nõtke grupi." (Ia Remmel, Sirp, 16.08.2002)



10. august kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuse kontserdisaal
Finale – Quatuor Parisii (Prantsusmaa)

Arnaud Vallin (viiul), Jean-Michel Berrette (viiul), Dominique Lobet (vioola), Jean-Philippe Martignoni (tshello) ja Alexandre Tharaud (klaver, Prantsusmaa)

Tailleferre Keelpillikvartett (esmaettekanne Eestis)
Ravel Keelpillikvartett F-duur
Hahn Klaverikvintett f-moll (esmaettekanne Eestis)

Quatuor Parisii ja Alexandre Tharaud – väärikas ja eksklusiivne lõppakord VIII Kuressaare Kammermuusika Päevadele! Juba staazhikas Quatuor Parisii on korduvalt esinenud maailma suurematel lavadel ja festivalidel. Kuressaarde toodi kaasa loomulikult prantsuse muusika, sedapuhku 20. sajandi algusest. Quatuor Parisii'l ja Alexandre Tharaud'l on ilmunud ka CD Eestis seni vähetuntud prantslase Reynaldo Hahni loominguga.