trüki lehekülg


Festival 2004



Esmaspäev, 9. august kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)

Avakontsert: New Baltic Trio








Andres Paas (klaver, Eesti)
Marcis Kulis (klarnet, Läti)
Vytautas Sondeckis (tshello, Leedu)

Kavas:
Carl Reinecke Trio A-duur, op 264
Ruta Paidere "...Vergessenes Wasser..." ("...Unustatud vesi...")
Helena Tulve lumineux / opaque klarnetile, tshellole, klaverile ja kolmele klaasile
Johannes Brahms Trio H-duur, op. 8

Väljapaistvaid Baltimaade noori interpreete ühendava New Baltic Trio debüütkontserdid toimusid 2002. aasta aprillis Tallinnas ja Tartus. Sama aasta juunis osaleti Saksamaal toimunud festivalil Begegnungen am Baltischen Meer ning augustis VIII Kuressaare Kammermuusika Päevadel. 2004. aasta märtsis andis trio kontserdi mainekal Budapesti Kevadfestivalil Ungaris.
Lisaks klassikute loomingule kõlavad festivali avakontserdil noorte läti ja eesti heliloojate Ruta Paidere ja Helena Tulve kammerteosed.



Teisipäev, 10. august kell 19
Kuressaare Laurentiuse kirik (Tallinna 13)

Arvo Pärt & varajane muusika


Eesti Filharmoonia Kammerkoor        Dirigent Paul Hillier

Kavas: Pärt. Perotinus. Machaut. Mouton. Vittoria. Tallis

Eesti Filharmoonia Kammerkoor rahvusvahelise tunnustuse saavutanud tippkollektiiv, mille asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste. Alates 2001. aastast on koori peadirigent tuntud inglise muusik, laulja ja vanamuusika spetsialist Paul Hillier. Kuressaares esitatakse kava Arvo Pärdi ning teda mõjutanud renessansi-aegsete heliloojate kaunikõlalisest muusikast. Nii Pärdi kui ka vanamuusika esituste eest on koor kiidusõnu pälvinud kodu- ja välismaistelt kriitikutelt.



Kolmapäev, 11. august kell 19
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)

LOSSIMUUSIKA


Gergely Matuz (flööt, Ungari)
Balint Zsoldos (klaver, Ungari)


Lossimuusika kontserdid Kuressaare keskaegses linnuses on alati olnud publiku hulgas ühed armastatumad. Seekord astuvad üles noored ja andekad ungari muusikud. Flötist Gergely Matuz on seotud mitmete ansamblite ja orkestritega: Ungari Raadio- ja Televisiooni Noorte Sümfooniaorkester, nüüdismuusikale ja ungari muusika esiettekannetele spetsialiseerunud Marcato Ensemble, elektroonilise muusika ansambel EAR jt. Tema puhul on esile tõstetud suurepärast ringhingamise tehnika valdamist. Käesoleval aastal pälvis ta Annie Fischeri nimelise stipendiumi.
Pianist Balint Zsoldos on andnud kontserte Viinis, Linzis, Salzburgis, Berliinis, Hamburgis, Amsterdamis ning osalenud Budapesti kevadfestivalil. Kodumaiste orkestrite kõrval on ta soleerinud ka Hamburgi Filharmoonikute ja Salzburgi Kammerorkestri ees.



Kolmapäev, 11. august kell 22
Kuressaare Linnateater (Tallinna 20)

MODERNTANTSUETENDUS: Bach - Xenakis


Tantsijanna ja koreograaf Teresa Simas (Portugal)
Löökpillimängija Pedro Carneiro (Portugal)

28-aastasest Carneirost on tänaseks saanud üks maailma silmapaistvaim löökpillisolist, kes annab kontserte nii Euroopas, Ameerikas kui ka Kaug-Idas. Just temale kirjutas oma marimbakontserdi "Ardor" ka Erkki-Sven Tüür. Põhjuseks, miks temast 12-13-aastaselt sai just löökpillimängija, peab Carneiro aga kuulsa 20. sajandi kreeka helilooja Iannis Xenakise muusikat, mis andis löökpillidele võrreldes eelnevaga hoopis uue tähenduse.
Tantsijanna ja koreograaf Teresa Simas on õppinud klassikalist balletti Venemaal ja mitmeid kaasaegse tantsu tehnikaid Ameerika Ühendriikides. Juba aastaid on ta Euroopa ühe tunnustatuma tantsukompanii, Gulbenkian Ballet’i liige.
Etendus, mis ühendab löökpillimuusika, moderntantsu, valgusefektid ja fotoprojektsioonid, on kujuteldav dialoog kreeka poetessi Sappho ja Xenakise vahel. Helilooja suhtlusvahendiks on tema enda muusika ja Sappho on end vastustes delikaatselt rüütanud Bachi varju. Xenakise muusika on jõuline, vahetu, haarav, teravmeelne, sisukas - ta muudab kuivad matemaatilised konstruktsioonid ja abstraktsed mõisted voolavaks eluks, väljendusrikasteks kõlamaailmadeks, sedasama tegi sajandeid tagasi Bach. Etenduse "Bach – Xenakis" esmaettekanne toimus Xenakise mälestuseks tema surma-aastal (2001) Londonis Rhythm Sticks Festivalil.



Neljapäev, 12. august kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)

Czech Airlines esitleb:
FANTAASIA








Martin Kasik (klaver, Tshehhi)

Kavas:
Fryderyk Chopin Ballaad g-moll, op 23, Neli masurkat, op 24, Andante spinato ja Grande polonaise brillante, op 25
Bohuslav Martinu Kolm Tshehhi tantsu
Leos Janacek Sonaat "1. oktoober 1905 – Tänavalt"
Klement Slavicky "Toccata. Pesante. Molto vivo"

Noor pianist Martin Kasik on mitme rahvusvahelise interpreetide konkursi võitja: "Praha kevad" (1998) ja Noorte Kontsertartistide konkurss New Yorgis (1999). Ta on andnud kontserte paljudes Euroopa riikides, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis jm ning soleerinud New Yorgi Kammerorkestri, Singapuri Sümfooniaorkestri, Rotterdami Filharmoonikute, Helsingi Linnaorkestri, Praha Sümfooniaorkestri jpt ees.
Ta on salvestanud viis CDd, mis on pälvinud kõrgeid hinnanguid prantsuse muusikaajakirjas "Repertoire". Seal on Kasik’i Schumanni "Kreisleriana" esitust hinnatud võrdseks isegi selliste pianistide nagu Martha Argerichi ja Vladimir Horowitzi interpretatsioonidega.



Neljapäev, 12. august kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)

EKSOOTILISED PROMENAADID: Terra incognita








Hedvig Hanson (vokaal)
Andre Maaker (kitarr)

Dzhässilikul öökontserdil kõlavad eriilmelised lood ballaadidest afromõjutustega rütmimuusikani. Kirevust lisavad improvisatsioon ja spontaanne dialoog kuulajatega.
Duo musitseerib koos ka CD-del "What Colour is Love" ja "Nii õrn on öö". Kontserdi nimilugu "Terra incognita" ("Tundmatu maa") on Hedvig Hansoni ja Andre Maakeri ühislooming.
Hedvig Hansonit pärjati hiljuti 2003. aasta kontserttegevust ja esimese rahvusvahelise plaadi ilmumise eest mitme auhinnaga: Eesti Raadio valis ta aasta muusikuks ning Eesti Muusikaauhindade jagamisel pälvis ta aasta naisartisti tiitli. Lauljataril on mitmeaastane koostööleping plaadifirmaga Universal, nende teine plaat peaks ilmuma järgmisel aastal.
Hedvig on "ühtaegu nii üdini uimastav kui hüpnotiseerivalt lummav, ning tema dzhässis on midagi väga "mojito" – see on külm nagu põhjamaine jää, värskendav nagu piparmünt, hääles brasiilialikult magusad ja sensuaalsed mõjutused..." (Alex Kruzin Billboard).



Reede, 13. august kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)

FINALE

Pille Lill       Maire Haava       Mati Kõrts       Uku Joller
(sopran)       (metsosopran)       (tenor)       (bariton)








Tallinna Klaveriduo:
Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske


Robert Schumann "Spanisches Liederspiel" (Hispaania laulumäng) op 74
Johannes Brahms "Liebeslieder" ("Armastuslaulud") op 52

Juubelifestivali pidulikul lõppkontserdil esinevad mitmed varemgi Kuressaare publikut rõõmustanud interpreedid. Ettekandele tulevad teosed 19. sajandi olulisematelt vokaalmuusika meistritelt Schumannilt ja Brahmsilt. Nad mõlemad on loonud arvukalt soololaule, kuid seekord tulevad ettekandele suhteliselt harva esitatavad tsüklid vokaalkvartetile ja klaveriduole. Eesti lauljate paremikule sekundeerib Eesti staazhikaim klaveriduo, kes varem on Kuressaare Kammermuusika Päevadel üles astunud kolmel korral.


Eriüritus festivalil

Reede, 13. august kell 10-16
SPA "Meri" (Pargi 16)

Muusikateraapia päev

Loe lähemalt