trüki lehekülg


Festival 2005



Teisipäev, 9. august 2005 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT

Andres Paas        Stepan Jakovitsh       Rustam Komatshkov
(klaver, Eesti)       (viiul, Venemaa)       (tshello, Venemaa)

Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart Trio klaverile, viiulile ja tshellole C-duur KV 548
Sergei Rahmaninov Trio élégiaque d-moll op. 9

XI Kuressaare Kammermuusika Päevade avakontserdil on festivali kunstilise juhi, pianist Andres Paasi ansamblipartneriteks vene muusikud, kel selja taga pikkade traditsioonidega Moskva konservatoorium. Mitmete konkursside võitja, rahvusvahelist solisti- ja kammermuusikukarjääri teinud Rustam Komatšshkovile on rohkelt kiitust toonud eeskätt tema poeetiline muusikaline mõtlemine, virtuoosne tehnika ning ilus tshšellokõla. Viiuldaja Stepan Jakovitshš annab samuti soolo- ja kammerkontserte ning kuulub kammerorkestrisse Moskva Solistid. Teda on eriliselt tunnustatud just Mozarti teoste suurepärase esituse eest. Erinevate kammerkoosseisudega seotud Andres Paasi teatakse kui peenekoelist ja tundlikku muusikunatuuri.
Avakontserdil kõlavad Mozarti loomingu kõrgperioodil valminud Trio C-duur (KV 548) ning Rahmaninovi noorpõlveteos Trio élégiaque (op. 9).



Kolmapäev, 10. august 2005 kell 19
Kuressaare Laurentiuse kirik (Tallinna 13)
CYRILLUS KREEGI VAIMULIKUD LAULUD

Eesti Filharmoonia Kammerkoor        Dirigent Paul Hillier

Eesti Filharmoonia Kammerkoori asutamisest möödub järgmisel aastal veerandsada aastat. Tõnu Kaljuste käe all kasvanud koor on maailmas enim eesti kultuuri tutvustanud muusikakollektiiv. 2001. aastast on koori peadirigent Paul Hillier Inglismaalt.
Kuressaares kõlab eesti rahvusliku muusikastiili ühe rajaja, Lääne-Eestist pärit ning just Läänemaa rahvamuusika kogumisele ja seadmisele pühendunud Cyrillus Kreegi (1889-1962) looming. Kreegi laulud on vaieldamatult koorimuusika kõrgem pilotaaz - filigraansuseni välja töötatud vokaalpartiid on ühendatud omanäoliseks ja sügavalt läbitunnetatud tervikuks.



Kolmapäev, 10. august 2005 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
TANGOBALLETT
Tantsuetendus Piazzolla muusikaga








Tiit Peterson (kitarr)
Allan Jakobi (akordion)
Tantsivad Dmitri Hartshenko & Helen Org
Koreograaf Dmitri Hartshenko

Astor Piazzolla (1921–1992) muusika on välja kasvanud traditsioonilisest Argentiina tangost. Helilooja on kujundanud täiesti uue stiili, helikeelelt tõsise ja kerge muusika piirimail asuva El Tango Nuevo. Piazzollat võib nimetada 20. sajandi lõpu üheks suuremaks meloodiameistriks. Tema muusika rütmid ja vahelduvad meeleolud annavad palju fantaasiavõimalusi ka koreograafile - Hartshšenko seaded ulatuvad klassikalisest balletist moderntantsuni.
Allan Jakobi ja Tiit Peterson on oodatud külalised paljudel muusikafestivalidel ja kontserdilavadel nii Eestis kui väljaspool. Helen Org ja Dmitri Hartšshenko on Rahvusooper Estonia balletiartistid, viimane ka lavastaja. Nad on silma paistnud nii klassikalise kui moderntantsu vallas.



Neljapäev, 11. august 2005 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Mihaela Ursuleasa klaveriõhtu








Mihaela Ursuleasa (klaver, Rumeenia)

Kavas:
Ludwig van Beethoven "Eroica-variatsioonid", op. 35
Robert Schumann Fantaasia C-duur, op. 17
Johannes Brahms Kolm intermezzot, op. 117 ja Fantaasiad, op. 116

Kammermuusika päevade traditsioonilise klaveri sooloõhtu täht on sel aastal Mihaela Ursuleasa. Pärast kümne aasta tagust võitu maailma ühel prestiizhikamal, ShŠveitsis toimuval Clara Haskili nimelisel konkursil, on ta teinud kiire ja lennuka solistikarjääri. Ta on soleerinud Londoni Philharmonia, Prantsuse Rahvusorkestri, Concertgebouw-orkestri jpt ees ning mänginud selliste dirigentide käe all nagu Claudio Abbado, Colin Davis, Neville Marriner, Kurt Sanderling, Paavo ja Neeme Järvi jt.
"Maailmas, kus noored klaverivirtuoosid toovad välise efektitsemise nimel sageli ohvriks musikaalsuse, on Mihaela Ursuleasa omaette klass," kirjutati pärast tema debüüti Minnesota orkestri ees. Noore pianisti poeetilisus, emotsionaalsus ja mõttesügavus on tähelepanu pälvinud ka soolokontsertidel Amsterdami Concertgebouw’s, Viini kontserdimajas, New Yorgi Carnegie Hallis, Londoni Wigmore Hallis jm.
Mihaela Ursuleasa debüütkontserdil Eestis kõlavad Beethoveni "Eroica-variatsioonid" ning valik Brahmsi ja Schumanni teoseid.



Neljapäev, 11. august 2005 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Q VOX (Tshehhi)








Petr Julicek (tenor)
Tomas Badura (tenor-bariton)
Tomas Krejci (bariton)
Ales Prochazka (bass)

Kavas: Passerau, Banchieri, Smetana, Dvorak, Krizkovsky jpt.

1997. aastal asutatud Tshšehhi meeskvarteti Q VOX moodustavad Brno muusikaakadeemia vilistlased, praegu erinevates muusikavaldkondades tegutsevad noored mehed. Tänu laiale repertuaarivalikule - muusika renessansiajastust kuni kaasaegsete heliloojate loominguni, Euroopa rahvaste rahvamuusika, spirituaalid ning popmuusikatöötlused - on Q VOX erandlik ansambel kogu Euroopas. Lisaks kontsertidele Tshšehhis on esinetud Prantsusmaal ja Saksamaal, eeloleval hooajal debüteerib kvartett lisaks Eestile ka Iisraelis. Praeguseks on ansamblil ilmunud kaks CDd.
Eksklusiivsel öökontserdil Kuressaares esitavad nad kunstmuusikat alates renessansiajastust kuni 20. sajandi teosteni, kireva kontserdi lõpetavad spirituaalid.



Reede, 12. august 2005 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
OPEN MINDS (Austria)








Roland Bentz (viiul)
Alexander Lackner (kontrabass)
Rainer Deixler (löökpillid)

Kavas improvisatsioonid

Trio Open Minds moodustavad kolm erakordselt tundliku mängustiiliga kunstnikuisiksust, kelle eesmärk on muuta oma hetkeemotsioonid ja muusikalised ideed koheselt harmooniliseks kõlatervikuks. Stiililiselt võib nende vaba improvisatsiooni nimetada eelkõige dzhässiks. Ometi ei sea Open Mindsi liikmed oma koosmängule rangeid zhanrilisi piire, pigem vastupidi - ansambli põhiidee on muusikalise mõtlemise vabadus ja avatus. Open Minds on pälvinud Austria muusikaringkondades rohkelt tähelepanu alates trio loomisest kolm aastat tagasi. Tänaseks on neil selja taga rida edukaid kontserte Austrias ja Saksamaal.
Kuressaares kõlavate improvisatsioonide temaatilised ja vormilised alused on ette valmistatud spetsiaalselt Eesti turnee jaoks. Muuhulgas valatakse muusikasse ansambliliikmete nägemus Eestimaast.



Laupäev, 13. august 2005 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Kremerata Baltica kvartett Euphonia (Läti-Venemaa) & klarnetist Marcis Kulis (Läti)








Eva Bindere (viiul)
Andrei Golikov (viiul)
Daniil Grishin (vioola)
Peteris Cirksis (tshello)

Kavas:
F. Mendelssohn Keelpillikvartett e-moll, op. 44 nr 2
H. Wolf "Itaalia serenaad" keelpillikvartetile G-duur
J. Brahms Klarnetikvintett h-moll, op. 115

Kaks aastat tagasi asutatud keelpillikvartett Euphonia on välja kasvanud Gidon Kremeri kammerorkestri Kremerata Baltica parimatest muusikutest. Noorte keelpillimängijate ühiseks kiindumuseks on kammer-, eriti just kvartetimuusika. Kontserte on antud Lockenhausi rahvusvahelisel kammermuusikafestivalil, ŠShveitsis Baselis toimunud festivalil Les Muséiques, Siguldas Kremerata Baltica festivalil, Amsterdami Concertgebouw's ning paljudes Läti kontserdisaalides.
Kuressaares tuuakse ettekandele Mendelssohni Keelpillikvartett e-moll (op. 44) ja Wolfi Itaalia serenaad - põnevad leiud heliloojate vähetuntud loomingu hulgast. Brahmsi Klarnetikvinteti esitusel osaleb Läti praeguse aja üks tunnustatumaid klarnetiste Marcis Kulis. Koos Euphonia-kvartetiga on nad Brahmsi klarnetikvinteti ka plaadistanud.


NB!
Festivali avapäeval, 9. augustil kell 16 esitletakse Kuressaare Kultuurikeskuses duubel-CDd "Kuressaare Kammermuusika Päevad 10", kuhu on koondatud seniste festivalide eredamad hetked.