trüki lehekülg


Festival 2007



Teisipäev, 7. august 2007 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT
Festivali trio








Andres Paas (klaver, Eesti)
Stepan Jakovitsh (viiul, Venemaa)
Rustam Komatshkov (tshello, Venemaa)

Kavas:
Sergei Rahmaninov - "Trio Elegiaque" g-moll, op. posth.
Hans Eklund - "Hommage a Dag Wirén"
Franz Schubert - Klaveritrio Es-duur, op. 100 (D 929)

Trio koosseisus pianist Andres Paas, viiuldaja Stepan Jakovitšsh ja tšellist Rustam Komatšshkov debüteeris Kuressaares kaks aastat tagasi. Toonase kontserdi kõrghetkeks oli Rahmaninovi teise "Eleegilise trio" esitus. "Eestlasest pianist ja vene keelpillimängijad mõistsid üksteist täielikult. Muusikalise tunnetuse ühtsusest sündis rohkelt emotsionaalselt laetud kõrghetki, mis vallandasid kontserdi lõpus publiku marulise aplausi." (Postimees, 15.08.2005). Rahmaninovi muusika avab ka seekordse festivali.
Andres Paas pälvis möödunud aastal Kultuurkapitali maakondliku kultuuripreemia Kultuuripärl. Tunnustuse tõi kammermuusika päevade korraldamine ja tegevus pianistina. Tema ansamblipartnerid on Moskva konservatooriumi kasvandikud, hinnatud kammermuusikud ja solistid. Stepan Jakovitshš on Juri Bašshmeti juhatatava kammerorkestri "Moskva solistid" kontsertmeister. Rahvusvahelistel konkurssidel auhinnatud tshšellist Rustam Komatshškov on tiheda kontserttegevuse kõrval salvestanud muusikat eri koosseisudes, hiljuti nägi ilmavalgust tema esimene soolo-CD.


Kolmapäev, 8. august 2007 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
VISIOONID
Sofia Rubina Trio


Sofia Rubina (vokaal)
Julia Anstal (flööt)
Marek Talts (kitarr)

Kavas dzhässiimprovisatsioonid

Võimsa, varjundirohke ja ekspressiivse häälega lauljanna on Sofia Rubina. 2004. aastal laulis ta end grand prix võitjaks rahvusvahelistel dzhässikonkurssidel "Lady Summertime" Soomes ja "Nõmme Jazz" Eestis ning aasta hiljem võitis teise koha Lätis toimunud konkursil "Sony Jazz Stage". Rubina on Eesti dzhässi üks suuremaid tulevikulootusi. Rubina ampluaasse kuuluvad nii tantsule õhutav äge dzhässirütmika kui ka suure seesmise kontsentratsiooniga ballaadid ning juudi laulutraditsioonidel põhinev dzhässmuusika. "Tahan alati minna välja väikse riskiga," on lauljanna öelnud, "mida rohkem eksperimente, seda parem enesetunne mul pärast on."
Improvisatsiooniõhtul "Visioonid" on tema partneriteks noored tulihingelised dzhässmuusikud Julia Anstal ja Marek Talts. Rootsis dzhässmuusikat õppiv flötist Julia Anstal võitis 2005. aastal Uno Naissoo nimelise loomingukonkursi, kitarrist Marek Talts annab sageli kontserte oma dzhässkvartetiga, viimasel ajal seob teda tihe koostöö lauljanna Liisi Koiksoniga.


Neljapäev, 9. august 2007 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Banu Sözüari klaveriõhtu








Banu Sözüar (klaver, Türgi-Saksamaa)

Kavas:
Joseph Haydn - Sonaat nr 59 Es-duur, Hob. XVI/49
Johannes Brahms - Kaks rapsoodiat op. 79
Arvo Pärt - "Variatsioonid Arinuška terveks saamise puhul"
Arvo Pärt - "Alinale"
Ulvi Cemal Erkin - Sonaat klaverile
Sergei Rahmaninov - valik prelüüde op. 23

Kuressaares esinenud säravate pianistide rida jätkab sel aastal türklanna Banu Sözüar, kelle klaverimängus on esile tõstetud nii suurepärast tehnikat ja virtuoossust kui ka sügavat mõtestatust ja hingestatust. "Veenev virtuoossus: Banu Sözüar, graatsiline klaveridaam Istanbulist, osutus silmapaistva füüsilise jõuga energiapommiks..." (Wiener Zeitung).
Praeguseks maailma kontserdilavadel tuntud ja kiidetud pianisti rahvusvahelisele karjäärile pani aluse soleerimine 15-aastaselt Liszti Es-duur Klaverikontserdis Istanbuli Raadio Sümfooniaorkestri ees.
Kuressaare sooloõhtul on Banu Sözüar klassikalise klaverirepertuaari vahele põiminud ka Türgi 20. sajandi helilooja Ulvi Cemal Erkini klaverisonaadi ning Arvo Pärdi tuntuimad klaveriteosed "Alinale" ja "Variatsioonid Arinuška terveks saamise puhul".

Koostöös Türgi Suursaatkonnaga


Neljapäev, 9. august 2007 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
The Voice of Ancient Russia: Vokaalseptett Svetilen (Venemaa)








Maria Uvarova (sopran), Tatjana Vagatshova (sopran), Ljubov Shagalova (alt), Dmitri Garkavi (tenor), Sergei Kondratjev (tenor), Roman Holodov (bass), Dmitri Lushnikov (bass)

Kavas: Vene vaimulik vokaalmuusika

Vokaalseptett Svetilen - kolm nais- ja neli meeshäält - annab uue hingamise maailma muusikaloos nii haruldasele nähtusele nagu seda on vene vaimulik a cappella laulutraditsioon. Unikaalsed on ka esinejate kostüümid, mis koos kõlava muusikaga pakuvad kuulajale võimaluse kohtuda Vana-Vene kultuuriga. Lisaks liturgilisele muusikale on kavas vaimulikud rahvalaulud ning sekka kaasaegset heliloomingut. Üksikute saatepillidena on kasutusel traditsioonilised vene instrumendid gusli, rataslüüra jt.
Väga tiheda esinemisgraafikuga ansambel on pälvinud tähelepanu nii Venemaa ja ka välisriikide festivalidel ning võitnud auhindu rahvusvahelistel konkurssidel. Pikematel ja alati väga positiivset vastukaja saanud turneedel on käidud Austrias, Tšehhis, Ameerika Ühendriikides, Skandinaavia maades ja korduvalt Prantsusmaal. Svetileni interpretatsioonikunst on jäädvustatud viiele CD-le.


Reede, 10. august 2007 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
"Noche de luna y flor": Hispaania rütmid ja flamenko II


Rachel Lynn Bowman (sopran, tants, Austria)
Carmen Fernandez (vokaal, Hispaania)
Andreas Maria Germek (kitarr, Austria)

Kavas: Pedrell, Albéniz, Granados, Turina, de Falla jt.

Järg möödunud aasta tulisele ja kirglikule flamenkoetendusele sünteesib flamenkot klassikalise muusikaga. Hispaania heliloojate teosed tulevad ettekandele kas flamenkost inspireeritud seadetes või originaalkujul, mida on vürtsitatud flamenkotantsu ja -lauluga. Tulemuseks on kahe stiili põnev vaheldumine ja segunemine, kus nii klassika kui ka flamenko on asetatud uude lummavasse valgusesse.
Koos juba eelmisel aastal publiku südamed võitnud kitarrist Andreas Maria Germekiga tutvustavad seekord flamenkomaailma Rachel Lynn Bowman ja Carmen Fernandez. Kui Bowman on klassikalise muusikaharidusega, olles lisaks laulmisele õppinud ka flamenkot ja kastanjetimängu, siis Fernandez’t võib pidada lausa flamenko elavaks kehastuseks – ta on sündinud ja kasvanud eheda flamenkotraditsiooni keskel.

Koostöös Hispaania Suursaatkonna ja Austria Suursaatkonnaga


Laupäev, 11. august 2007 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Aueri Kvartett (Ungari)








Vilmos Olah (viiul)
Gabor Beran (viiul)
Csaba Galfi (vioola)
Akos Takacs (tshello)

Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart - Keelpillikvartett A-duur, KV 464
Zoltan Kodaly - Keelpillikvartett nr. 2, op. 10
Franz Schubert - Keelpillikvartett nr. 14 d-moll ("Surm ja tütarlaps")

Festivali lõppkontserdil astub publiku ette suurepärane Aueri Kvartett maailma keelpillikvartettide ladvikust. 1990. aastal asutatud kvartett avas endale värava maailma kontserdilavadele 1997. aastal, võites esikoha ning publiku- ja eripreemia VII rahvusvahelisel keelpillikvartettide konkursil Londonis, kus zhürii esimees oli Yehudi Menuhin. Ka kvarteti plaadistused on pälvinud rahvusvahelise tunnustuse ning 2000. aastal omistas Ungari valitsus muusikutele ihaldatud Liszti-nimelise auhinna.
Festivali lõppkontserdil kõlab kvartetimuusika kuldne klassika: Mozarti kvartett A-duur, Schuberti kvartett "Surm ja tütarlaps" ning interpreetide kaasmaalase, Ungari XX sajandi suurkuju Zoltan Kodaly kvartett nr. 2.

Koostöös Ungari Instituudi ja Ungari Suursaatkonnaga