trüki lehekülg


Festival 2008


Teisipäev, 5. august 2008 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Andres Paas (klaver)
Miina Järvi (viiul)
Marius Järvi (tshello)

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Klaveritrio nr 23 Es-duur
Eduard Tubin - Saksofonisonaat tshello ja klaveri versioonis
Anton Arenski - Klaveritrio op. 32 d-moll

Festivali kunstiline juht ja produtsent, pianist ja pedagoog Andres Paas on sellel aastal oma ansamblipartneriteks kutsunud maailmakuulsa Järvide dünastia noorema põlvkonna esindajad - viiuldaja Miina Järvi ja tshellist Marius Järvi. Nad mõlemad on võitnud mitmeid kõrgeid kohti tähtsatel konkurssidel nii kodu- kui välismaal ja osalenud maailma juhtivate keelpillimängijate meistrikursustel. 2000. aasta sügisel ilmus Marius Järvi esimene sooloplaat "Via" koostöös maailmanimega Soome organisti Kalevi Kiviniemiga. Kultuurkapitali maakondliku kultuuripreemia "Kultuuripärl" laureaat Andres Paas on hinnatud pianist ja kammermuusik, kes on musitseerinud paljudes erinevates ansamblites ja paljudes riikides koos eesti ja välismaa muusikutega.
Avakontserdi kava raamivad klassikaline Haydni Klaveritrio Es-duur ja romantiliselt kirglik Arenski Klaveritrio op. 32 d-moll. Ettekandele tuleb ka Tubina kuulus Saksofonisonaat tshello ja klaveri versioonis.


Kolmapäev, 6. august 2008 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
VISIOONID
Sax Quatuor SaxEst








Virgo Veldi (altsaksofon)
Ivo Lille (sopran- ja altsaksofon)
Lauri Sepp (tenorsaksofon)
Sulev Sommer (baritonsaksofon)

Kavas:
Bach, Grigorjeva, Dubois, Daquin, Dedrick, Matitia, Barker, Ignatjev, Iturralde

Praegu Eesti kontserdilavadel oodatuima ansambli, saksofonikvarteti SaxEst ajalugu ulatub juba 1990ndate aastate algusesse, mil neli Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegune EMTA) tudengit entusiasmist ja huvist kammermuusika vastu koos musitseerima hakkasid. SaxEst on andnud arvukalt kontserte üle Eesti. Kvarteti püüe on kutsuda kontserdipublikut endaga muusikalistele rännakutele ja leidudele ning puudutada igaüht. Eeskujuks on võetud parimad keelpillikvartetid - ületades puhkpillimänguga seotud probleeme, peaks resultaat olema ligilähedane. Ansambli repertuaar on mitmekesine, ulatudes baroki- ja klassitsismiajastu meistriteoste transkriptsioonidest nüüdismuusikani, eriline koht selles on Eesti heliloojate loomingul. Nii on ka festivalil esitatav kava värvikas ja haarav. 2003. aastal andis kvartett välja oma esimese CD "Collcutio".


Neljapäev, 7. august 2008 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Szczepan Konczali klaveriõhtu








Szczepan Konczal (klaver, Poola)

Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonaat F-duur KV 332
Frederick Chopin – Noktürn c-moll op. 48 nr 1
Frederick Chopin – Fantaasia f-moll op. 49
Frederick Chopin – 4 masurkat op. 24
Johannes Brahms – Variatsioonid ja fuuga Händeli teemale B-duur op. 24

Kuressaare festivalil esinenud säravate pianistide rida jätkab sel aastal Poola pianist Szczepan Konczal, kes vaatamata oma noorusele on saavutanud laia rahvusvahelise tunnustuse. Seda kinnitavad väljapaistvad tulemused paljudel mainekatel rahvusvahelistel konkurssidel: ta on seitsmekordne ülepoolaliste pianistide konkursside võitja, kolmekorde Chopini konkursi laureaat (Varssavi), VII Takasaki rahvusvahelise kunsti- ja muusikakonkursi laureaat (2001, Jaapan), XVI Vianna da Motta rahvusvahelise pianistide konkursi laureaat (2007, Portugal), XI UNISA rahvusvahelise konkursi laureaat (2008, Lõuna-Aafrika) jmt.
Väljapaistvate saavutuste eest on teda stipendiumidega toetanud paljud Poola kultuurifondid, samuti Poola peaminister ja kultuuriminister. Sooloõhtu kava on põnev ning täis romantikat.

Koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga


Neljapäev, 7. august 2008 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Vokaalsekstett TEMPVS FVGIT (Korsika)








Benoit Pelerin (bass)
Sebastien Bonetti (bass)
Eric Natali (bass, contra canto)
Hervé Muglioni (tenor, alt, seconda)
Patrick Vignoli (tenor, alt, contra canto)
Louis Fanucchi (alt, terza)

Kavas: Korsika vaimulikud laulud

Vokaalsekstett Tempvs Fvgit eksootiliselt Korsika saarelt toob Kuressaarde unikaalse Korsika polüfoonilise laulu. Tegemist on etnilise sakraalmuusikaga, milles on Korsika kireva ajaloolise tagapõhja koosmõjul segunenud paljude erinevate kultuuride traditsioonid. Ansambli repertuaaris olev vaimulik rahvamuusika pärineb peamiselt alates 7. sajandist. Repertuaari põhiliseks sümboliks on valitud ring, mis tinglikult väljendab maist, hingelist ja vaimset tasandit. Kontsert on kui vaimulik rituaal, mille preestriteks on kuus poolringis seisvat või kükitavat musta riietatud meest, kes moodustavad ühtse vaimse vennaskonna. Kava koosneb Korsika saare Nebbiu piirkonna hümnidest ja koraalidest. 2000 a. asutatud ansambel on tutvustanud seda ainulaadset muusikazhanri maailma eri paigus, paljudel rahvusvahelistel muusikafestivalidel ja jäädvustanud ka mitmele CDle, sealhulgas prestiizhikale plaadifirmale Harmonia Mundi. Peagi on ansamblil ilmumas uus CD "Profanes". Tempvs Fvgiti esinemine 2003. aastal Calvi Polüfoonilise Muusika Festivalil tekitas enneolematu sensatsiooni. Seda mitte ainult nende ebatavalise vokaaltehnika vaid ka innovatiivse repertuaari tõttu.

Koostöös Prantsuse Kultuurikeskusega


Reede, 8. august 2008 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
EL CORAZÓN ABIERTO: flamenkoetendus Hispaaniast


Estefania Cuevas (tants)
Ana Maria Garcia (tants)
El Sobrino (vokaal)
Jesus Majuelos (kitarr)

Flamenkoetendus "El Corazón Abierto" ("Avali südamega") on sama värvikas ja mitmekesine nagu flamenko isegi. Hispaanias öeldakse, et flamenko peidab endas kõiki inimhinge tundeid. Ja nii see tõesti on. Ka selles etenduses kohtame kurblikke, peaaegu traagilisi laule-tantse, kus jutustatakse justkui oma elust. Olgu öeldud, et just sellist tõsist ja sisukat flamenkot hindavad hispaanlased ise kõige enam. Loomulikult ei puudu etendusest ka teine äärmus, mida mitte-hispaanlased, sh eestlased on harjunud flamenkoks pidama – kiire ja temperamentne tants, jõuline laul, üha kiirenev rütm...
Erineva iseloomuga lauludele ning tantsudele lisab vürtsi ja varjundeid huvitav artistide kooslus. Kaks noort naistantsijat avavad erinevaid flamenko tahke, olles ka ise teatud mõttes vastandid – üks sensuaalne ja pehme, teine jõuline ja temperamentne. Sama võib öelda ka muusikute kohta – kui noor kitarrist on pigem tunnetuslik ja varjundirikas, siis laulja vastandub talle traditsioonilisele flamenkolaulule omase intensiivsusega ja võib vähekogenud publiku isegi ära ehmatada. Kõik see kokku aga teebki etenduse dünaamiliseks ja haaravaks.
Nagu öeldakse - flamenkot võib kas armastada või vihata. Otsustage ise. Ent tehke oma otsus Avali Südamega!

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga


Laupäev, 9. august 2008 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Ciurlionise Kvartett (Leedu)








Jonas Tankevicius (viiul)
Darius Dikshaitis (viiul)
Gediminas Dancinskas (vioola)
Saulius Lipcius (tshello)

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Keelpillikvartett op. 17 nr 4
Faustas Latenas - Keelpillikvartett "In Eternal Memory"
Johannes Brahms - Keelpillikvartett op. 51 nr 1 c-moll

"...Ciurlionise Kvartett - Wow! Ansambli koosmäng on veatu, nende interpretatsioon siiras ning haruldaselt täpne. Kontsert oli imeline..." (Bergens Tidende, 2001, Norra).
Ciurlionise Kvartett on üks jõulisemaid ja väljapaistvamaid Leedu kammeransambleid. Juba 37 aastat tegutsenud kooslus on andnud üle 3500 kontserdi üle maailma, osalenud peaaegu kõigil festivalidel Leedus ning paljudel mainekatel muusikafestivalidel nagu Berliini Festwochen, Praha Kevad, Schleswig–Holsteini muusikafestival, Festival Mitte Europa, festival Pietre che Cantano Itaalias, Kuhmo kammermuusikafestival jpt. Ansambel on esinenud sellistes mainekates kontserdisaalides nagu Gewandhaus Leipzigis, Concert Gebouw Amsterdamis, Beethoven Haus Bonnis, Schauspielhaus Berliinis, Musee d´Orsay Pariisis, Londoni Royal Festival Hall jm. Kvarteti stiilikirevas repertuaaris on üle 300 teose, ilmunud on üheksa CDd. 1990. aastal omistati kvartetile riigi kõrgeim tunnustus - Leedu kõrgeim rahvuslik auhind.