trüki lehekülg


Festival 2009


Teisipäev, 4. august 2009 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Andres Paas (klaver)
Julia Igonina (viiul) Venemaa
Rustam Komatshkov (tshello) Venemaa

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Klaveritrio G-duur XV:25
Gabriel Fauré - "Eleegia" tshellole ja klaverile
Nicolo Paganini - Variatsioonid ühel keelel Rossini teemale
Sergei Rahmaninov - Vokaliis tshellole ja klaverile
Pablo Sarasate - Mustlasmeloodiad op. 20
Pjotr Tshaikovski - Klaveritrio op. 50 a-moll

Kuressaare Kammermuusika Päevade ilusaks traditsiooniks on kujunenud, et avaakordi annab festivali peakorraldaja ja kunstiline juht, kodu- ja välismaal tunnustatud pianist Andres Paas, kes on Eestis üks aktiivsemaid kammermuusika propageerijaid. Tema romantilist, samas peenekoeliselt ja sügavalt läbitunnetatud klaverimängu saab seekord nautida koos kahe silmapaistva Vene keelpillivirtuoosiga. Nii viiuldaja Julia Igonina kui ka festivali publikule juba hästi tuttav tshellist Rustam Komatshkov on eriliselt põneva interpreedinägemuse ja kirgliku pillikäsitlusega artistid, kelle pagasis on hulgaliselt rahvusvahelisi konkursivõite.
Avakontserdi kava raamivad Haydni klassikaliselt kaunis Klaveritrio G-duur ning kammermuusika repertuaari üks erilisemaid pärle - Tshaikovski Klaveritrio a-moll op. 50. Ettekandele tuleb ka hõrk bukett Fauré, Paganini, Rahmaninovi ja Sarasate tuntumatest paladest tshello ja klaveri seades.



Kolmapäev, 5. august 2009 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
VISIOONID
"Tantsiv Odalisk"


Iris Frolov (tants) & Reval Ensemble
Neeme Punder (flööt, altflööt)
Aare Tammesalu (tshello)
Lea Leiten (klaver)

Kavas:
Lepo Sumera - "Laulev odalisk","Tantsiv odalisk", "Nukker odalisk" ja "Vaikiv odalisk" tsüklist "Odaliskid"
Mirjam Tally - Joon
Tõnu Kõrvits - Rändaja laul; Solano
Lepo Sumera - Kaks pala aastast 1981
Urmas Sisask - "Plejaadid" 7 muusikalist momenti op.11: moment nr. 4
Urmas Sisask - Tähistaeva tsükkel "Lõunataevas" op.52:
Lõunakolmnurk - Võrdhaarne kontrastsus / Triangulum Australe
Kuldkala - Rõõm udus / Dorado

Reval Ensemble arendab edasi erinevate kunstiliikide sünteesi ideed, millega tehti algust festivalil "NYYD 2005" esitatud programmis "Rüütlite laulud". Odaliski ehk naisteenijat, haaremi tantsijatari või orjatari kehastab tantsija Iris Frolov, kes kasutab etenduses idatraditsioonides käibel olevat nn. tantsukeele sümbolismi. Lisaks jutustab Iris Frolov oma kehaga sündmustest, mis kajastuvad Sumera, Tally, Kõrvitsa ja Sisaski muusikas. Iris Frolov on tuntud erinevate idatantsustiilide spetsialistina ning ta on paljude Eesti muusikafestivalide, teatri- ja kontserdilavade sage külaline, kes võlub publikut oma erakordselt väljendusrikka kehakeele ja professionaalsusega.
Kaasaegsete heliloojate muusikat esitav Reval Ensemble tegutseb aastast 1999. Ansambel on esinenud Eestis, Lätis, Leedus ja Belgias ning salvestanud Eesti Raadiole Eesti heliloojate uudisloomingut. 2002. aastal andis Belgia plaadifirma Megadisc välja ansambli CD "To Reach Yesterday" Lepo Sumera teostega. Reval Ensemble on teinud koostööd paljude nimekate Eesti interpreetidega ning spetsiaalselt neile on kirjutanud teoseid nii Eesti kui ka välismaa heliloojad.



Neljapäev, 6. august 2009 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Eduardo Fernandezi klaveriõhtu








Eduardo Fernandez (klaver, Hispaania)

Kavas:
Isaac Albéniz - Suite Iberia (valik)
Sergei Rahmaninov - Etüüd-pildid op. 39

"Eduardo Fernandez on klaveris meistriklass – tema vilumus klaveril, hea muusikaline taju ja tunnetus on teinud temast ühe kõige andekama ning nõutuma pianisti meie riigis". (Revista Telón de Fondo, Hispaania)

Noort Hispaania pianisti Eduardo Fernandez´t on kodumaa muusikakriitikud tituleerinud kõige põnevamaks uueks Hispaania klassikalise muusika artistiks. Ta on saavutanud Hispaania publiku hulgas tohutu populaarsuse, millele lisaks kasvab pidevalt ka tema rahvusvaheline renomee ja tuntus. 2005. aastal valiti ta esinema maineka muusikaajakirja Scherzo 20. aastapäevale pühendatud kontserdile, kus teda esitleti rahvusvahelistele kriitikutele kui "paljutõotavat noort Hispaania pianisti". Ta on võitnud oma erakordsete Hispaania muusika interpretatsioonide eest hinnatud Guerrero Fondi ja Manuel de Falla nimelised auhinnad. Ta on esinenud menukalt paljudes kodumaa tähtsates kontserdisaalides ja mainekatel rahvusvahelistel festivalidel nagu Music at the Royal Palaces, Festival Internacional de Musica y Danza de Granada ja Deia International Music Festival jt. Vaatamata noorusele on tal väga laiaulatuslik repertuaar, mis hõlmab erinevaid ajastuid ja stiile. Tema kontserdi kavas on sellised põnevad ja nõudlikud klaverimuusika tippteosed nagu Isaac Albénize süit "Iberia" ja Sergei Rahmaninovi "Etüüd-pildid" op. 39, mida tervikuna ühel kontserdil võib kuulda haruharva.

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga



Neljapäev, 6. august 2009 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
"The Call of the Phoenix"

Vokaalkvartett ORLANDO CONSORT (Inglismaa)








Matthew Venner (alt)
Nicholas Mulroy (tenor)
Angus Smith (tenor)
Donald Greig (bariton)

Kavas: Dunstaple, Mann, English, Pyamour, Bryars, Plummer, Pärt, O´Regan jt

"Orlando Consorti esinemised on vapustavalt ilusad." ( The Times, Inglismaa)

Lossimuusika sarjas annab seekord eksklusiivse öökontserdi maailmalavade tippansambel, vokaalkvartett Orlando Consort, kes kujunes pärast asutamist 1988. aastal väga kiiresti üheks Euroopa hinnatuimaks ja tuntuimaks varajase muusika esitajaks. Ansambel on esinenud kõigil Suurbritannia prestiizhikamatel festivalidel (sh BBC Proms´il ja Edinburgh International Festival´il) ning andnud kontserte kogu Euroopas, Lõuna- ja Põhja-Ameerikas ning Jaapanis. Nad on salvestanud muusikat paljudele mainekatele plaadikompaniidele nagu Harmonia Mundi, Metronome, Deutsche Grammophon, Saydisc jt. Ansambli plaat "The Call of the Phoenix" Inglise 15. sajandi motettidega valiti 2003. aastal Gramophone Magazine poolt Aasta varajase muusika CD-ks.
Nelja kaunitämbrilise meeshääle esituses kõlab ajaloolises kapiitlisaalis valdavalt 15. sajandi meistrite mitmehäälne laululooming. Varajase muusika kõrval lisavad kavale värvi ka kaasaegsete heliloojate Pärdi, Bryarsi, O’Regani jt põnevad teosed.

Koostöös kontserdiagentuuriga Corelli Music



Reede, 7. august 2009 kell 22
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
"Fado cor do sentimento"


Joana Amendoeira (vokaal) & Mar Ensemble (Portugal)
Pedro Amendoeira (portugali kitarr)
Pedro Pinhal (kitarr)
Paolo Paz (kontrabass)

Kavas: Portugali fado

Esmakordselt kõlab Kuressaare Kammermuusika Päevadel maailmas väga populaarne Portugali unikaalne rahvuslik muusikastiil fado. See on kaunikõlaline ballaaditaoline muusika, mille peamisteks teemadeks on saatus ja õnnetu armastus ning püüd iga hetke kui viimase järele. Kontserdil "Fado cor do sentimento" ("Fado, tunnete värv") astub publiku ette Portugali tõeline fadokuninganna, sensuaalse ja kauni häälega Joana Amendoeira, kes on Portugali uue põlvkonna üks tuntumaid ja armastatumaid fadolauljaid. Tema laulustiil on ehe ja traditsiooniline, kuid tema hääles saab fado uue sära ning loominguliselt värske lähenemise. Juba 12-aastaselt esines ta Lissaboni "Grand Fado" galal, kus sai zhürii ja publiku eripreemia, 1995. a. võitis ta Oportos "Grande Noite do Fado" galal "Naisinterpreetide" kategoorias esimese koha, 2004. a. pälvis ta Casa da Imprensa uustulnuka auhinna. Amendoeira esinemine 2003. a. Pariisis koos fadolegendi Carlos do Carmoga tõi talle rahvusvahelise tuntuse ja avas tee kontsertidele kõikjal Euroopas, Aafrikas, Jaapanis ja Ameerikas. Joana Amendoeira on koostöös Mar Ensemble´ga välja andnud mitmeid albumeid, mis on saanud kriitikutelt ja publikult väga kõrgeid hinnanguid. Koos on esinetud ka paljudes maailma kuulsates kontserdisaalides nagu Concertgebow Amsterdamis, Queen Elizabeth Hall´is ja Kuninglikus Ooperimajas Londonis, Teatrum Millenaris Park Budapestis jm.

Koostöös Portugali Suursaatkonnaga



Laupäev, 8. august 2009 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Kodaly Kvartett (Ungari)








Attila Falvay (viiul)
Erika Tóth (viiul)
Janos Féjervari (vioola)
György Éder (tshello)

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Keelpillikvartett g-moll op. 74 nr 3
Emil Petrovics - Keelpillikvartett nr 3
Antonin Dvořak - Keelpillikvartett F-duur op. 96

"Oivaline ansambel. Nii mahlaka kõla ning pingevaba tehnikaga, et muusika lausa hõljus mängijate pillikeeltelt pulbitseva kevadise ehedusega..." (The Plain Dealer, USA)

Tänavuse festivali lõppkontserdi esineja on Kodaly Kvartett, üks Ungari tuntuim ja maailma muusikafestivalidel ning kontserdisaalides enim oodatuim keelpillikvartett. 1966. aastal asutatud Kodaly Kvartett on tegutsenud juba üle neljakümne aasta. Rahvusvahelised kriitikud on olnud kiiduavaldustega helded tähelepanuväärse kvarteti arvukatele plaadisalvestustele, mida on üle 50. Sinna hulka kuuluvad näiteks kõik Haydni, Beethoveni ning Schuberti teoste salvestused tuntud plaadifirmale Naxos. Kvarteti plaadid on saanud kõrge tunnustuse osaliseks ka selliste mainekate klassikalise muusika ajakirjade poolt nagu Classic CD Magazine ja BBC Music Magazine. 1970. a. omistati kvartetile Liszti-nimeline auhind, 1990. a. Ungari Vabariigi teenelise kunstniku auhind ja 1996. a. Bartók-Pasztory auhind.
Ansambli Kuressaare kava ühendab klassitsismi ja romantismi, esmakordselt tuleb Eestis ettekandele ka Ungari helilooja Emil Petrovics´i Keelpillikvartett nr. 3, mille maailma esiettekanne toimus 22. märtsil käesoleval aastal Budapestis.

Koostöös Ungari Instituudiga