trüki lehekülg


XVI Kuressaare Kammermuusika Päevad
3. - 7. august 2010 a.Teisipäev, 3. august 2010 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Andres Paas (klaver)
Anna-Liisa Bezrodny (viiul)
Indrek Leivategija (tshello)

Kavas:
Uno Naissoo - Klaveritrio
Jean Sibelius - Humoreskid nr. 4,6
Nikolai Rimski-Korsakov - Fantaasia teemale ooperist "Kuldkikas" Efrem Zimbalisti seades
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Klaveritrio d-moll op 49 nr.1

Festivali peakorraldaja ning kunstiline juht pianist Andres Paas jätkab ilusat traditsiooni ja teeb muusikalise avakäigu ka selle aasta festivalile. Armastatud ja hinnatud pianisti lavapartneriteks on aastate jooksul olnud paljud kodu- ja välismaised tippartistid. Seekord musitseerivad koos temaga silmapaistvad noored välismaal resideeruvad Eesti muusikud Anna-Liisa Bezrodny ja Indrek Leivategija. Suurbritannias elav Anna-Liisa Bezrodny on üks enim konkursivõite pälvinud Eesti viiuldajaid, ta on rahvusvahelistel lavadel aktiivselt tegev nii solisti- kui ka kammermuusikuna. Praegu Saksamaal resideeruv tshellist Indrek Leivategija on vaatamata oma noorusele jõudnud juba tõusta Eesti tshellistide paremikku. Äsja võitis ta Itaalias Veronas toimunud kaalukal rahvusvahelisel kammermuusika konkursil "Salieri-Zinetti" esimese preemia.
Avakontserdi kava on meeleolukas ja romantiliselt kirglik. Ettekandele tulevad Naissoo Klaveritrio, Sibeliuse "Humoreskid", Rimski-Korsakovi "Kuldkikas" Zimbalisti seades ja Mendelssohni Klaveritrio nr. 1 d-moll.


Kolmapäev, 4. august 2010 kell 19
Kuressaare Laurentiuse kirik (Tallinna 13)
MEDITATSIOONID


Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Daniel Reuss

Kavas: Pärt, Tobias, Tüür, Kreek

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on üks tuntumaid Eesti muusikakollektiive maailmas. Oma 29 tegevusaasta jooksul on koor esinenud enamikes Euroopa riikides, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Jaapanis, Austraalias jm. Koor on salvestanud muusikat paljudele mainekatele plaadikompaniidele (sh Harmonia Mundi, ECM, Virgin Classics, Carus jt) ja võitnud 2006. aastal ka ihaldatud Grammy auhinna koorimuusika kategoorias. EFK on sage külaline maailma presiižikatel muusikafestivalidel ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentide (Claudio Abbado, Neeme Järvi, Nikolai Aleksejev jpt) ja orkestritega (Austraalia, Praha ja Stuttgarti kammerorkestrid, Iisraeli Filharmoonia Orkester, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Concerto Copenhagen jpt). Alates hooajast 2008/2009 on koori kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss Hollandist.
Kuressaares kõlab huvitav ja mitmekülgne valik Eesti heliloojate vaimulikust koorimuusikast.


Kolmapäev, 4. august 2010 kell 22
Kuressaare Linnateater (Tallinna 20)
VISIOONID
"Dialoogid. Pas de Guitare"
Kaie Kõrb (tants)
Tiit Peterson (kitarr)
Triin Hook (valguskunstnik)

Kavas: Turina, Tansman, De Falla, Martin, Moreno-Torroba, Brouwer, Dyens

Etendus "Dialoogid. Pas de Guitare" ühendab endas kitarrimuusikat ja moderntantsu. Laval on tippmuusik Tiit Peterson ja tipptantsija Kaie Kõrb. Naine ja mees. Kirgedest täidetud lõunamaine muusika ja vaoshoitud põhjamaine mentaalsus. Kitarr, inimkeha, inimhing. Tiit Peterson toob kuulajateni põneva valiku 20. sajandi Kuuba, Hispaania, Prantsuse, Tuneesia jt heliloojate kitarrimuusikast. Need kaunid meloodiad ja keerukad rütmikombinatsioonid esitavad väärilise väljakutse Eesti ühele armastatumale priimabaleriinile, kes seekord paneb end proovile hoopis vabaplastika valdkonnas.
Koreograafia autor on Dmitri Hartshenko, keda seob nii Kaie Kõrbi kui Tiit Petersoniga pikaajaline loominguline koostöö väga erinevates projektides. Etenduse meeleoludele lisavad värvi valguskunstnik Triin Hooki valguslahendused.


Neljapäev, 5. august 2010 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Vokaalkvintett Calmus Ensemble (Saksamaa)
Anja Lipfert (sopran)
Sebastian Krause (kontratenor)
Tobias Pöche (tenor)
Ludwig Böhme (bariton)
Joe Roesler (bass)

Kavas: De Prés, Schubert, De Machaut, Tallis, Schein, Bach etc.

"Viis noort lauljat on tõstnud a cappella zhanri uuele tasandile. Intonatsioon on täiuslik ning muusikalise talendi, samuti interpreteerimisoskuste kohta võiks öelda: "võrreldamatu". Calmus Ensemble on absoluutselt parim kõigi teiste samalaadsete maailma vokaalgruppide seas!" (Deseret Morning News, Salt Lake City / USA).

Calmus Ensemble tähistas eelmisel hooajal suurejooneliselt oma kümnendat tegevusaastat. Tiheda kontserdigraafikuga koosseis on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud, esinetud on paljudes prestiizhikates kontserdisaalides, osaletud festivalidel nii Euroopas kui ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikas (sh Schleswig-Holsteini muusikafestival, Leipzigi Bachi Festival, The International a cappella Week Hannoveris jm). Nende pagasis on ka mitmed kaalukad konkursivõidud, mille hulgas Euroopa üheks tähtsamaks muusikaauhinnaks peetud ECHO Klassik Award (2009), esikoht New Yorgis toimunud konkursil International Concert Artists Guild (2009) jt. Ansambli CDd on pälvinud kriitikute kõrgeid hinnanguid ning võitnud mitmeid auhindu. Paljusid muusikastiile viljelev Calmus Ensemble esitab Kuressaares mitmekülgse kava renessansiajastu muusikast kaasaegsete heliteosteni.

Koostöös Goethe Instituudiga


Reede, 6. august 2010 kell 21
SPA “Rüütli” Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
"Ao Luar da meia Noite" / "Kesköine kuuvalgus"

vokaal-instrumentaalkvartett South Trovadore (Portugal)
Mario Moita (klaver, vokaal)
Carlos Sousa (cavaquinho, vokaal)
Luis Trindade (akordion, vokaal)
Herlander Medinas (kontrabass, vokaal)

Kavas: Fado, Alentejo laulud

"Eksootiliste promenaadide" sarjas jätkab festival portugali rahvusliku muusika tutvustamist. South Trovadore on Portugalis tuntud ja populaarne vokaal-instrumentaalansambel, mis viljeleb peamiselt riigi lõunaregiooni Alentejo rahvuslikku muusikat. Nende Kuressaare kontserdi kava on põnev kooslus päikeselisest ja erinevaid inimtundeid peegeldavast fadost ning siinse kuulaja jaoks tõenäoliselt esmakorselt kõlavatest Lõuna-Portugali Alentejo regiooni haaravatest rahvalikest lauludest. Grupp on portugali muusikat tutvustanud paljudes maailma paikades ja kõikjal on ansambli säravad kontserdid pälvinud kuulajate ja kriitikute ülipositiivse vastuvõtu. Kontserdi esimeses pooles – "Fado klaveril" – annab ansambli pianist ja laulja Mario Moita oma eripärase tõlgendusega fadokunstile täiesti uue värvingu. Tema mahlakat pillikäsitlust ja sensuaalse tämbriga lõunamaist vokaali on nautinud ning kiitnud kuulajad Portugalist Jaapanini.

Koostöös Stanford Music OÜ-ga


Laupäev, 7. august 2010 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Garcia Abril Quartett (Hispaania-Shveits)
Gabriel Estarellas Pascual (viiul)
Muriel Quistad (viiul)
Lea Gabriela Heinzer (vioola)
Ilija Andrianov (tshello)

Kavas:
Joaquin Turina - Keelpillikvartett "Oracion del torero" / "Härjavõitleja palve"
Claude Debussy - Keelpillikvartett g-moll op 10
Anton Garcia Abril - Keelpillikvartett "Cuarteto para el nuevo milenio" / "Kvartett uueks milleeniumiks"

"...kvarteti muusikaline suhtluskeel on muljetavaldav. Ansambliline kooskulgemine, oskuslik interpreteerimine ja tundlik tõlgendus olid nii täiuslikud, et mõjusid publikule peaaegu jahmatavalt." (Schaffhauser Nachrichten / Saksamaa).

Shveitsis tegutsev Hispaania keelpillikvartett asutati 2004. aastal ning see kannab Hispaania ühe olulisema ja väljapaistvama kaasaegse helilooja Anton Garcia Abrili nime, mis viitab ka ansambli repertuaaris oleva Hispaania muusika erilisele rõhuasetusele. Kõrgelt hinnatud kvartett on andnud arvukalt kontserte ShŠveitsis, Itaalias, Hispaanias, Prantsusmaal jm. Samuti on kvartett osalenud paljudel rahvuslikel ja rahvusvahelistel festivalidel (sh Trecastagni International Music Festival, Festival International de Guitare Pariisis, ORPHEUS Festival Zürichis, Festival Internacional de Musica de Malaga jt). Ansambel on teinud hulgaliselt livelindistusi Haydni, Debussy, Martini, Garcia Abrili jt heliloojate kvartetiteostega Hispaania Rahvuslikule Raadiole.
Garcia Abril kvartett on ORPHEUS-Konzerte ja Migros-Kulturprozent kaalukate kammermuusikaauhindade võitja.
Kuressaare kontserdil kõlavad muuhulgas Eesti esiettekannetena Hispaania heliloojate Turina ja Garcia Abrili haarava helikeelega keelpillikvartetid.

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga