trüki lehekülg


XVII Kuressaare Kammermuusika Päevad
2. - 6. august 2011 a.


Teisipäev, 2. august 2011 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT








Andres Paas (klaver)
Julia Igonina (viiul) Venemaa
Rustam Komatshkov (tshello) Venemaa

Kavas:
Claude Debussy - Klaveritrio G-duur
Robert Schumann - Fantaasiapalad op. 73 klaverile ja tshellole
Camille Saint-Saëns - "Surmatants" op. 40 viiulile ja klaverile
Johannes Brahms - Klaveritrio op. 101 nr. 3 c-moll

XVII Kuressaare Kammermuusika Päevade avakontserdil musitseerib traditsiooniliselt festivali peakorraldaja ja kunstiline juht, pianist Andres Paas. Peenekoelise ja romantiliselt kirgliku muusikunatuuriga Andres Paas on koos erinevate ansamblipartneritega aastate jooksul ettekandele toonud märkimisväärse osa kammermuusika kuldvarast. Seekord musitseerib ta koos oma heade sõprade, paljudel mainekatel kontserdilavadel tunnustust kogunud Vene muusikute, tšellist Rustam Komatshkovi ja viiuldaja Julia Igoninaga. See suurepärane koosseis võitis publiku südamed juba 2009. aasta festivalil, mil kavas olnud Tshaikovski mastaapse klaveritrio hingeliigutavat esitust meenutatakse tänaseni. "Harva saab kogeda sedavõrd täiuslikku ning kõikehaaravat aja ja ruumi kadu nagu sel muusikaõhtul. Milline keskendumine, tunnetuslik intensiivsus ja tervikutaju, ja milline erakordne ansambel!" (Ludmilla Dombrovska, Sirp, 28.08.2009).
Ka seekordne kava on mitmekülgne ja emotsionaalselt haarav - kõrvuti Debussy ja Brahmsi klaveritriodega kõlavad Schumanni ja Saint-Saensi väikevormid.


Kolmapäev, 3. august 2011 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
VISIOONID
EON Guitar Quartet (Itaalia)








Giovanni Maselli, Rita Casagrande, Roberto Tascini, Mario Barbuti

Kavas:
Luigi Boccherini - Introduktsioon ja Fandango
Johann Sebastian Bach - Brandenburgi kontsert nr. 3 (BWV 1048)
Antonin Dvorak - Slaavitantsud nr. 1, 4, 7 op.46
William Walton - Varii Capricci
Georges Bizet - Carmeni süit

"Itaalia EON Kitarrikvarteti kõla on puhas ja kirglik, neil on oskus paeluda tähelepanu...! (Turu Kitarrifestival).

1999. aastal loodud EON Kitarrikvartett on üks tuntumaid ja hinnatumaid omataolisi koosseise maailmas. Ansambel on andnud kontserte paljudes riikides Euroopast Lõuna-Ameerikani, osalenud mainekatel rahvusvahelistel festivalidel nagu Encuentro Internacional de Guitarra Mexico Citys, Morelia Rahvusvaheline Kitarrifestival, Internacional de guitarra de Zacatecas Mexicos, Turu Rahvusvaheline Kitarrifestival, Quito Kitarrifestival Ecuadoris, Kaluga Rahvusvaheline Kitarrifestival Venemaal jm. 2007. aastal pälvis kvartett aasta parima esinejana Itaalia helilooja Nino Rota nimelise auhinna ja 2008. aastal andis välja oma esimese sooloplaadi.
Kvarteti lõunamaiselt temperamentsed muusikud armastavad erinevaid muusikastiile barokist kuni kaasaegse muusika ja dzhässini, seetõttu on ka nende muusikaline nägemus värske ja omanäoline.
Kuressaares kõlav kava sisaldab erinevate ajastute muusikat, sh Bachi aegumatut Brandenburgi kontserti nr. 3, Bizet "Carmen-süiti", Waltoni huvitava helikeelega teost "Varii Capricci".


Neljapäev, 4. august 2011 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Mihkel Polli klaveriõhtu








Mihkel Poll (klaver)

Kavas:
Johann Sebastian Bach - Prelüüd ja fuuga cis-moll, HTK II
Ludwig van Beethoven - Sonaat Op.101 A-duur
Ferenc Liszt - Transtsendentne etüüd nr. 12 "Tuisk"
Robert Schumann - Fantaasia Op. 17 C-duur

"Mihkel Poll on huvitav ja isikupärane muusik ning suurepäraste pianistlike võimetega, kandes ette äärmiselt keerukaid teoseid artistliku üleoleku ning muusikalise vabadusega..." (Arvo Pärt).

Mihkel Poll on üks aktiivsemalt tegutsevaid noori Eesti pianiste, kes kogub järjest enam tunnustust ka laias maailmas. Ta on võitnud mitmeid rahvusvahelisi ja vabariiklikke konkursse, millest viimased olulisemad on mainekas Rina Sala Gallo nimeline pianistide konkurss Monzas, Itaalias (peapreemia ja orkestri eripreemia, 2004), vabariiklik interpreetide konkurss Con brio (peapreemia ja 4 eripreemiat, 2004), esimene Tallinna rahvusvaheline pianistide konkurss (I preemia ja Tubina eripreemia, 2006), XX Ferroli rahvusvaheline pianistide konkurss Hispaanias (I preemia, 2006). Ta on esinenud soolo- ja kammerkontsertidega nii Euroopas kui Ameerika Ühendriikides.
Mihkel Polli repertuaar on väga lai, ulatudes barokkmuusikast kaasaegste heliteosteni välja. Kuressaares tulevad ettekandele klaverimuusika tähtteosed baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu heliloojatelt.


Neljapäev, 4. august 2011 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Vokaalgrupp Orthodox Singers, Valeri Petrov (dirigent)


Tatjana Samsonova, Maria Shugailo (sopranid)
Natalia Vesterinen, Jelena Savtshuk (aldid)
Anton Medvedev, Edgar Tron (tenorid)
Ants Vahter, Genri Tron (baritonid)
Aleksandr Peljovin (bass)

Kavas: Pärt, Tshaikovski, Gretshaninov, Tshesnokov, Petrov, Schnittke, Grigorjeva etc.

Dirigent Valeri Petrovi asutatud kooriansambel Orthodox Singers on tegutsenud tänaseks üle kahekümne aasta ning saavutanud märkimisväärse koha Eesti muusikamaastikul. Ansambel on pühendunud valdavalt varase õigeusu kirikulaulu ja vene vaimuliku koorimuusika tutvustamisele, viimastel aastatel on nende repertuaari lisandunud ka nüüdisaegsete õigeusu traditsioone järgivate heliloojate teosed.
Orthodox Singers on kogunud laialdast tuntust ja tunnustust mitmel pool maailmas. Ansambel on mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat ja osaleb sageli erinevatel Euroopa muusikafestivalidel (Stratford-upon-Avoni ja Chelsea festival Suurbritannias, Ülestõusmipüha Festival Venemaal jt). Kontserdireisidel on käidud Ameerika Ühendriikides, Liibanonis, Skandinaaviamaades, Saksamaal, Prantsusmaal, Iirimaal, Ungaris jm. Ansamblil on ilmunud kolm helikassetti ja kaheksa CD-plaati.
Kuressaares esitab ansambel Orthodox Singers mitmetahulise kava Pärdi, Tshaikovski, Petrovi, Schnittke, Grigorjeva jt. vokaalmuusikast.


Reede, 5. august 2011 kell 21
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
Tangoetendus "Tango passion"


Fabian Carbone Tango Ensemble (Hispaania)
Fabian Carbone (bandoonium)
Sergo Lazarev (viiul)
Rocio Teran (klaver)
Nélida ja Jorge (tantsijad)

Kavas: Piazzolla. Plaza. Aieta. Arolas. Villoldo. Matos Rodriguez

"Tango allutas meid oma soovidele, viis meid kaasa, juhtis meid, kaotas ning leidis meid taas..." (J. L. Borges).

Tangoetendus "Tango Passion" kõlab põnevas muusikalis-tantsulises võtmes ja viib publiku ehedasse ja salapärasesse tangomaailma. Tangot on nimetatud kõige sensuaalsemaks tantsuks. Selle kirgedest pulbitseva zhanri sümboliks on kujunenud müstilise tämbriga instrument bandoonium (orig. bandoneón). Maailma üks juhtivaid bandooniumisoliste, Argentiina päritoluga Fabian Carbone ja tema ansambel rullivad kuulajate ees lahti omalaadse teekonna tango kuldajast 1930ndatel kuni 1955. aasta krahhini, mil toimus Argentiina riigipööre. Ansambel esitab klassikalisi tangosid (El Choclo, Volver, La Cumparsita) koos Astor Piazzolla muusikaga, mis omakorda hõlmab elemente Bachilt, Stravinskilt, Bartókilt ning sisaldab mõningal määral isegi dzhässisugemeid.
Fabian Carbone Tango Ensemble on menukalt esinenud paljudel rahvusvahelistel tango- ja kaasaegse muusika festivalidel Poolas, Saksamaal, Mehhikos, Jaapanis, Hispaanias, Argentiinas jm.

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga ja Stanford Music OÜ-ga


Laupäev, 6. august 2011 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Accord Kvartett (Ungari)








Peter Mezö (viiul)
Csongor Veér (viiul)
Péter Kondor (vioola)
Matyas Ölveti (tshello)

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Keelpillikvartett C-duur op. 20 nr. 2
György Ligeti - Keelpillikvartett nr. 1
Pjotr Tshaikovski - Keelpillikvartett D-duur op. 11 nr. 1

Festivali lõppkontserdil astub publiku ette Ungari temperamentsetest noortest meestest koosnev suurepärane Accord Quartet, mis on tuntud ja hinnatud oma väga kõrge taseme ja originaalse esituslaadi poolest. Tänavu juba kümnendat tegevusaastat tähistav keelpillikvartett on võitnud hulga tähtsaid rahvusvahelisi konkursse, sh esikoha mainekal Johannes Brahmsi nimelisel rahvusvahelisel konkursil (Austria, 2009), rahvuslikul Leo Weineri nimelisel konkursil (Ungari, 2003), Thomastik-Infeldi, Kodaly ja Bartóki preemia Viini-Budapesti-Praha rahvusvahelisel suveakadeemial (vastavalt 2002, 2004 ja 2005), samuti on nad pälvinud Artisjuse Ühingu auhinna kaasaegse muusika väljapaistva esituse eest. Kvartett on osalenud paljudel olulistel klassikalise ja kaasaegse muusika festivalidel Ungaris, Hispaanias, Austrias, Venemaal jm. Ansambli repertuaar on väga lai, ulatudes vanamuusikast tänapäeva heliteosteni.
Kuressaares tuuakse kuulajateni haarav kava Haydni, Tshaikovski ja Ligeti teostest.

Koostöös Ungari Instituudiga