trüki lehekülg


XVIII Kuressaare Kammermuusika Päevad
31. juuli - 4. august 2012 a.

Vaata Kuressaare Kammermuusika Päevade tegemisi ka Facebookis!


Teisipäev, 31. juuli 2012 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Andres Paas (klaver)
Anna-Liisa Bezrodny (viiul, Eesti-Suurbritannia)
Silver Ainomäe (tshello, Eesti-USA)

Kavas:
Franz Schubert - Klaveritrio "Nocturne" op. 148
Maurice Ravel - Mustlasrapsoodia "Tzigane" viiulile ja klaverile
Robert Schumann - Adagio ja Allegro op. 70 klaverile ja tshellole
Bedrich Smetana - Klaveritrio op. 15 g-moll

Kuressaare Kammermuusika Päevade publiku poolt oodatud traditsioonina musitseerib ka seekordse festivali avakontserdil peakorraldaja ja kunstiline juht, Kultuurkapitali Kultuuripärli tiitliga pärjatud Andres Paas. Peenekoelise ja romantiliselt kirgliku muusikunatuuriga pianist Andres Paas on aastate jooksul koos kodu- ja välismaiste ansamblipartneritega ettekandele toonud märkimisväärse osa maailma kammermuusika kuldvarast. Seekord on tema lavapartneriteks välismaal resideeruvad ja paljudel mainekatel maailma kontserdilavadel tunnustust pälvinud Eesti muusikud: viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny ja tshellist Silver Ainomäe. Suurbritannias elav Anna-Liisa Bezrodny ja Ameerikas resideeruv Silver Ainomäe on mõlemad mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaadid ning hinnatud soolo- ja kammermuusikud.
Avakontserdi kava on värvikas ja ekspressiivne. Smetana ja Schuberti klaveritriode kõrval kõlavad ka Schumanni meeleolukas “Adagio ja Allegro” ning Raveli temperamentne “Mustlasrapsoodia”.


Kolmapäev, 1. august 2012 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
VISIOONID


Duo Oksana Sinkova (flööt) ja Jelena Ossipova (kitarr)

Kavas:
Giulio Caccini - "Amarilli"
Johann Sebastian Bach - Sonaat e-moll BWV 1034
Astor Piazzolla - Histoire du Tango, „Cafe 1930“
Laurie Randolph - Meresüit
Robert Beaser - Mägede laulud, "Cindy"
Peeter Vähi - "Müstiline ühenemine"
Maximo Diego Pujol - "Buenos Airese pilved", "Heade aegade candombe", "Pompei"
Joaquin Rodrigo - Fantaasia härrasmehele
Yiruma - "Jõgi voogab Sinus"

Eesti üks tuntumaid ja põnevamaid noori flöödimängijaid Oksana Sinkova on võitnud üle kaheteistkümne konkursi ning ta tunneb ennast kodus erinevates muusikastiilides ja mängib võrdväärselt hästi erinevate ajastute heliloojate muusikat. Ta on esinenud paljudes riikides ja soleerinud ka mitmete Eesti ja välismaa orkestrite ees.
Eesti noorema põlvkonna kitarrist Jelena Ossipova on osalenud paljudel meistrikursustel ja rahvusvahelistel kitarrifestivalidel Hollandis, Saksamaal, Austrias, Itaalias, Leedus, Poolas, Soomes jm ning on oodatud interpreet arvukatel kontserdilavadel.
Eesti muusikute duo viib oma kontserdil kuulajad põnevale mererännakule eksootiliste maade Hispaania, Argentiina, Ameerika, Lõuna-Korea jt heliloojate kaasakiskuva muusikaga.


Neljapäev, 2. august 2012 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Wojciech Waleczeki klaveriõhtu (Poola)
Wojciech Waleczek (klaver)

Kavas:
Robert Schumann - Arabesque op. 18
Frederic Chopin - Variations Brillantes, op.12
Frederic Chopin - Valss op. 34 nr. 1
Ferenc Liszt - 6 chants polonais on the Chopin`s songs, op. 74
Ferenc Liszt - Isoldens Liebes-Tod from Wagner`s Tristan und Isolde
Ignacy Jan Paderewski - Meloodia op. 16 nr. 2
Witold Lutoslawski - Karjaselaulud
Karol Szymanowski - Serenade de don Juan from "Masques", op. 34 nr. 3

Maailmas tormilist pianistikarjääri tegev noor Poola klaverikunstnik Wojciech Waleczek on eriliselt põneva kõlakäsitlusega muusik. Tiheda kontserdigraafikuga noor pianist annab kontserte kõikjal üle maailma nii sümfooniaorkestrite ees kui ka soolo- ja kammermuusikuna. Ta on võitnud auhinnalisi kohti arvukatel rahvusvahelistel konkurssidel, sh Rubinsteini-nimelisel pianistide konkursil (Poola, 1996), Liszti-nimelisel rahvusvahelistel pianistide konkurssidel (Itaalia, 2000 ja Poola, 2005), Palermo rahvusvahelisel pianistide konkursil (Itaalia, 2005) jne. Väljapaistvate saavutuste eest on teda stipendiumidega toetanud paljud Poola kultuurifondid, samuti Poola peaminister ja kultuuriminister. Noore pianisti repertuaaris on lisaks klassikalisele klaverimuusikale ka filmi- ja kaasaegne muusika.
Kuressaare kontserdi kava on täis romantilisi tundeid ja kirge. Romantismiajastu suurte meistrite Schumanni, Chopini ja Liszti loomingu kõrval kõlab 19. ja 20. sajandi oluliste Poola heliloojate Paderewski ja Szymanowski klaverilooming.

Koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga ja LOT Polish Airlines’iga


Neljapäev, 2. august 2012 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Vokaalsekstett Unicum Laude (Ungari)
József Csapó (kontratenor),
Arpad Melath, Arnold Mits (tenorid),
Tamas Pap, Csaba Kutnyanszky (baritonid),
Akos Véghelyi (bass)

Kavas: Ciconia, Tomkins, Merulo, Palestrina, Morley, Flecha, Hobbs, Farmer, Orban, Brunning, gosplid, spirituaalid jt.

Ungari vokaalsekstett Unicum Laude on loodud aastal 1994 ja sellel on oluline koht analoogsete vokaalgruppide hulgas. Ansambli eriliselt soe ja kaunis tämbriline kooskõla on saanud kõrgeid hinnanguid rahvusvahelistelt muusikakriitikutelt ja vallutanud publiku südameid paljudes maades. 2010. aastal valiti Unicum Laude esindama Euroopa Kultuuripealinna Pécsi (Ungari).
Sekstett on pühendunud haruldasema repertuaari esitamisele muusikaajaloo erinevatest ajastutest. Nende repertuaari kuuluv muusika kulgeb renessansist kaasajani, kuni igihaljaste poplauludeni välja. Unicum Laude on välja andnud kolm CDd ja varasematel aegadel ka helikassette. Nende kontserte on lindistanud ja üle kandnud ka Ungari Raadio ja Euroopa Rahvuslik Ringhääling, 1998. aastal tegi Ungari Televisioon neist portreefilmi. Unicum Laude on andnud kontserte Prantsusmaal, Itaalias, Austrias, Saksamaal, Poolas, Rumeenias, Sloveenias, Serbias, Islandil ja Taiwanis.
Kontserdi kavas on laiahaardeline valik vanamuusikast kuni populaarsete spirituaalide ja gospliteni.

Koostöös Ungari Instituudiga


Reede, 3. august 2012 kell 20
SPA "Rüütli" Ritteri saal (Pargi 12)
EKSOOTILISED PROMENAADID
Vokaal-instrumentaalgrupp Neapolis Ensemble (Itaalia)Maria Marone (vokaal),
Edoardo Puccini (kitarr),
Salvatore Della Vecchia (mandoliinid),
Fabio Soriano (flöödid),
Wally Pituello (tshello),
Raffaele Filaci (löökpillid)

Kavas: Napoli villanelled, laulud ja tarantellad

“Eksootiliste promenaadide” sarjas annab eksklusiivse kontserdi maailma kontserdilavade üks pärle - vokaal-instrumentaalsekstett Neapolis Ensemble Itaaliast.
Lõunamaise ansambli temperamentne kontsert on koondpilt Napoli muusikatraditsioonidest, mis on segu nn kultuur- ja rahvamuusikast. Ansambli repertuaaris olevad Willaerti, di Lasso, Pergolesi jpt heliloojate haaravad naapolikeelsed villanellad, tarantellad ning laulud opera buffa stiilis ühendavad klassikat rahvalikuga. Vana Napoli õhustiku ja kõla taaselustamiseks kasutab ansambel nii klassikalisi instrumente kui ka tüüpilisi rahvapille nagu tamburiin, mandoliin ja kitarr, mille kooslus annab muusikale iseloomuliku naapolliku kerguse.
Neapolis Ensemble on esinenud väga paljudes riikides ja arvukates maailma prestiiþikates saalides ning tähtsatel muusikafestivalidel Moskvast Buenos Aireseni. Ansambli salvestuste hulka kuulub kolm menukat CD-d, mis on välja antud kootöös maineka plaadifirmaga Harmonia Mundi.


Laupäev, 4. august 2012 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Vilnius String Quartet (Leedu)
Audrone Vainiunaite (viiul)
Arturas Shilale (viiul)
Girdutis Jakaitis (vioola)
Augustinas Vasiliauskas (tshello)

Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart - Keelpillikvartett nr. 17 B-duur, KV 458
Heino Eller - Viis pala keelpillikvartetile
Mikalojus Konstantinas Ciurlionis - Keelpillikvartett c-moll
Erwin Schulhoff - Viis pala keelpillikvartetile

Vilniuse Keelpillikvartett on aukartustäratava staazhiga ansambel ja läbi aegade üks kuulsamaid ja aktiivsemalt tegutsevaid kammerkooslusi Leedus. Juba 47 aastat tegutsenud kvartett on pärjatud paljude tähtsate auhindadega, sh Dr. Antanas Razma auhind (USA, 2002), Leedu riiklik kunsti- ja kultuuriauhind (2004), Balti Assamblee auhind (2005). Kvartett annab igal aastal umbes 80 kontserti Euroopas, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ja Aafrikas. Kokku on esinetud pea 50 riigis üle maailma. Kvartett on Leedut esindanud väga paljudel juhtivatel maailma muusikafestivalidel ning annab regulaarselt kontserte maailma tuntuimates kontserdisaalides (sh New Yorgi Merkin Hall, Moskva Tshaikovski-nimelise Konservatooriumi Suur saal, Leipzigi Gewandhaus, Viini Musikverein, Salzburgi Mozarteum jpt). Ansambli diskograafia on ääretult rikkalik, hõlmates kokku umbes 50 albumit.
Kuressaare kontserdi kavas on Mozarti, Ciurlionise ning Schulhoffi kvartetimuusika, kummarduse teevad nad ka Eesti heliloojale Heino Ellerile, kelle loomingust on kavas tsükkel "Viis pala keelpillikvartetile".