trüki lehekülg


Juubelifestival!
XX Kuressaare Kammermuusika Päevad
29. juuli - 2. august 2014 a.

Sõprade muusika võlub juba 20 aastat!

Igal aastal ühel suvehommikul hakkab Kuressaare kultuurikeskuse saalist voogama klaverimäng. Ukse taha sattunud muusikasõbrad võivad ilmeksimatult öelda - Andres Paas on kodulinnas ja kammermuusikapäevad algamas. Seekord juba kahekümnendat korda. Kahekümnendat korda! Tekib kohe kange tahtmine võtta ette gloobus ja joonistada sinna kõik kohad, kust muusikud ja artistid on Kuressaarde startinud. Kõige kaugemad ehk Argentiinast, kõige lähemad siitsamast Kuressaare Muusikakoolist tuule tiibadesse saanud muusikud. Juba kilomeetrite arv saaks muljetavaldav. Rääkimata kõrgeklassilisest muusikavalikust, mida saarlastele ja saare külalistele kaasa on toodud.

Kammermuusika, mida tema intiimse loomuse pärast tihti sõprade muusikaks kutsutakse, on Kuressaares ja Saaremaal sõna otseses mõttes sõpru võitnud. Vahel küsitakse, mis on kultuuri roll inimese elus. Üks roll on kindlasti uusi vajadusi tekitada. Kuressaare Kammermuusikapäevad pianist Andres Paasi kunstilisel juhtimisel on loonud sellise uue vajaduse, mida meil veel 20 aastat tagasi ei olnud. Nüüd ei kujuta ettegi, et sumedate augustiööde ootel ei kõlaks Kuressaares kammermuusika. Pikka iga festivalile, korraldajatele ja toetajatele! Suur tänu kordumatute muusikaelamuste eest!

Urve Tiidus
EV kultuuriminister


Head kammermuusika nautijad!

Võib vist öelda, et head muusikat pole kunagi liiga palju! Kuressaare linnapeana olen tõeliselt uhke nende inimest üle, kes on juba kahe aastakümne jooksul oma südameasjaks võtnud kammermuusika festivali korraldamise Saaremaal. Suured tänud neile! Festivalil on juba väljakujunenud publik ning kõrge reputatsioon, millele lisandub suvise Saaremaa ilu ja külalislahkus. 2014. aastal toimuv festival on eriti oluline sündmus, kuna Eesti tähtsaimal kammermuusikafestivalil täitub just tänavu 20. juubel.
Kuressaare annab endast parima, et jätkata sellise väärika festivali toetamist meie kaunis linnas ka järgnevatel aastatel.

Kauneid muusikaelamusi ning kohtumiseni festivalil!

Teie,
Hannes Hanso
Kuressaare linnapea


29. juuli – 31. august Kuressaare Kultuurikeskuse saal
Fotonäitus "Kõrghetked – Kuressaare Kammermuusika Päevad 20"
Fotod: Irina Mägi, Urmas Saks ja Tõnu Otstavel


Teisipäev, 29. juuli 2014 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Klaaspärlimäng Sinfonietta

Solistid:
Andres Paas (klaver), Julia Igonina (viiul) Venemaa, Rustam Komatshkov (tshello) Venemaa
Dirigent: Toomas Vavilov

Kavas:
Wofgang Amadeus Mozart - Divertisment K 136
Joseph Haydn - Sümfoonia nr.60 "Il Distratto"
Ludvig van Beethoven - Kontsert klaverile, viiulile, tshellole ja orkestrile op. 56 C-duur

Kuressaare Kammermuusika Päevad toimuvad sel suvel juba 20. korda. Juubelifestivali avakontserdil esineb Eesti üks silmapaistvamaid orkestreid – Klaaspärlimäng Sinfonietta Toomas Vavilovi dirigeerimisel. Beethoveni virtuoosses Kolmikkontserdis astuvad orkestri ette festivali kunstiline juht, hinnatud pianist Andres Paas ja tunnustatud vene muusikud, festivali publikule juba hästi tuntud viiuldaja Julia Igonina ja tshellist Rustam Komatshkov. Ühise debüüdi selle teosega tegid nad Venemaal koos Rjazani Filharmoonia sümfooniaorkestriga möödunud aastal Rjazani Filharmoonia suurel laval. Klaaspärlimäng Sinfonietta debüteeris Kammermuusika Päevadel aasta tagasi ning nende kontsert võeti festivali publiku poolt väga soojalt vastu. Lühikesest tegutsemisajast hoolimata on see orkester oma emotsionaalse mängulaadiga liigutanud kuulajate südameid nii Eestis kui ka paljudes välisriikides Euroopast Lõuna-Ameerikani ning mänginud sellistes mainekates kontserdisaalides nagu Amsterdami Concertgebouw’ Suur saal, Brüsseli Kaunite Kunstide Palee Henry Le Boeufi saal jm.


Kolmapäev, 30. juuli 2014 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
VISIOONID
Praha Kitarrikvartett Tshehhi


Marek Veleminsky, Vaclav Kucera, Jan Tulacek, Patrick Vacik


Kavas:
J. Ph. Rameau, A. de Lhoyer, L. Janacek, H. Villa-Lobos, B. Britten, L. Brouwer, J. Duarte, J. Rodrigo

Praha Kitarrikvartett tähistab käesoleval aastal juba kolmekümnendat tegevusaastat, oma Eesti debüüdi teevad nad just Kuressaare Kammermuusika Päevadel. Ansambel on mänginud end maailma kitarrikvartettide tippu ja saavutanud kõrge tunnustuse nii kodu- kui välismaal. Muusikakriitikud on neid tituleerinud isegi üheks praeguse aja väljapaistvamaks kitarrikvartetiks. Pressis on kõrgelt hinnatud nende virtuoossust, ansamblilist kooskõla ja ühist muusikalist tunnetust, samuti põnevat ja maitsekat repertuaarivalikut. Need kõrged kvalitatiivsed omadused on inspireerinud mitmeid väljapaistvaid heliloojaid oma teoseid pühendama just sellele ansamblile. Kvartett, mille liikmed on ka individuaalselt pärjatud rahvusvahelistel konkurssidel, on andnud kontserte arvukatel festivalidel Euroopas, Lähis-Ida riikides ja Ameerikas, teinud palju raadio- ja telesalvestusi ning neil on ilmunud mitmed CDd.


Neljapäev, 31. juuli 2014 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Irina Zahharenkova klaveriõhtu








Irina Zahharenkova

Kavas:
Johann Sebastian Bach - Partita nr.2 c-moll BWV 826
Ludvig van Beethoven - Sonaat nr.17 d-moll op.31 nr.2
Frederic Chopin - Sonaat nr.3 h-moll op.58

Irina Zahharenkova on Eesti tänase pianistide põlvkonna üks väljapaistvamaid ja huvitavamaid esindajaid. Nii klaveri- kui ka klavessiinimänguga rahvusvahelist tunnustust kogunud Zahharenkova on võitnud peapreemiaid mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, sh Prémio Jaén konkurss Hispaanias (2004), G. Enescu konkurss Rumeenias (2005), J. S. Bachi konkurss Leipzigis (2006), A. Casagrande konkurss Itaalias (2006), A. Rubinshteini konkurss Iisraelis (2008) jt.
Irina on esinenud paljudel Euroopa muusikafestivalidel ning olnud solist mitmete orkestrite ees, sh ERSO, Tallinna Kammerorkester, Helsingi Linnaorkester, Iisraeli Filharmoonikud, Orchestre de la Suisse Romande, Lorraine’i Rahvusorkester jt. Muusikaüldsuse tähelepanu on äratanud ka tema plaadistused, millest eriti kõrgeid hinnanguid on pälvinud CD Scarlatti sonaatidega (Classical Records, 2012).


Neljapäev, 31. juuli 2014 kell 22
Kuressaare Laurentiuse kirik (Tallinna 13)
MEDITATSIOONID: Vigiila
Talla Vocal Ensemble Soome








Pasi Hyökki, Olli Hannuksela, Jussi Salovaara, Paavo Hyökki, Mikko Hannuksela, Petri Muranen, Tommi Vuorialho, Juho Taskinen, Antti-Mikko Honkaniemi, Eero Smeds, Tuukka Haapaniemi

Kavas:
Sergei Rahmaninov - Vigiila op. 37

Juubelifestivalil teeb oma Eesti debüüdi erilise kõlaga vokaalansambel Talla, mis on asutatud 1991. aastal Helsingis ning on üks hinnatumaid vokaalgruppe Soomes. Ansambel koosneb üheteistkümnest mehest, kelle hääled katavad nelja oktaavi ulatuse, võimaldades loomuliku elegantsiga esitada kogu segakoori repertuaari. Talla vokaalansambel sulandab kokku haruldase meessoprani hääle sügava slaaviliku bassitämbriga. Ansambli ulatuslik repertuaar ulatub renessansiaja teostest ja Läänemere regiooni rahvamuusikast kuni keeruliste vokaalteosteni välja. Viimaste hulka kuulub kindlasti ka Kuressaares kõlav viieteistkümnest laulust koosnev Rahmaninovi "Vigiilia". Ansambel on välja andnud mitmed CDd ja salvestanud muusikat Soome Rahvusringhäälingule YLE. Põhjamaade ühe olulisema päevalehe Helsingin Sanomat kriitikud valisid aga just nende Rahmaninovi "Vigiilia" salvestuse aasta plaadiks 2010. Talla vokaalansambel on võitnud hulgaliselt rahvusvahelisi konkursse ja on sage külaline nii Soome kui välismaa muusikafestivalidel


Reede, 1. august 2014 kell 22
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
EKSOOTILISED PROMENAADID
Flamenkoetendus "Passion of Andalucia" Hispaania


Fernando Galan (tants)
Manuel de la Fragua (vokaal)
Ismael Heredia (kitarr)
Kike Lebron (löökpillid / cajón)

Üle mitme aasta on festivali programmis taas flamenkoetendus. Maailma flamenkolavade täht, ansambel Flamenco Jerez Hispaaniast viib publiku oma eksootilise etendusega "Passion of Andalucía" flamenko sünnipaika – värvikasse, emotsionaalsesse, dramaatilisse ja kirglikku Andaluusiasse. Ansambel esitab traditsioonilist flamenkot selle erinevate rütmide ja peamiste palo´dega, osutades sellega erilist tähelepanu flamenko Andaluusia juurtele Lõuna-Hispaanias ja esitades muusikat, laule ja tantse kogu neile omase tulise hiilgusega. Flamenkolugudes põimuvad kitarr ja löökpillid inimhääle ja tantsuga, andes edasi Andaluusia põnevaid traditsioone, igatsust ja nostalgiat. Etenduses saab näha ja kuulda ansambli Flamenco Jerez väge – tantsu nõudlikku tehnikat ja ahhetama panevat atleetlikkust.

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga


Laupäev, 2. august 2014 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE: "Armastuslaulud-valsid"


Heli Veskus (sopran)
Helen Lepalaan (metsosopran)
Mati Turi (tenor)
Rauno Elp (bariton)
Tallinna Klaveriduo Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske

Kavas:
Johannes Brahms - Armastuslaulud-valsid op. 52, Ungari tantsud
ja Uued armastuslaulud-valsid op. 65

Juubelifestivali lõppkontsert on galantselt sarmikas ja kaasahaaravalt tantsuline. Eesti tipplauljate kvarteti ning Tallinna Klaveriduo esituses tulevad ettekandele kontserdilavadel harva kõlavad Brahmsi "Armastuslaulude-valsside" mõlemad tsüklid ning põnev valik Brahmsi temperamentseid Ungari tantse klaveriduole. Vokaalsolistid on kõik suurte lavaliste kogemustega ja nõutud artistid nii ooperilavadel kui ka kammerlauljatena Eestis ja raja taga. Tallinna Klaveriduo tähistab peatselt oma neljakümnendat tegevusaastat ning on selle zhanri arendamisel jätnud Eesti muusikalukku sügava jälje.


Vaata Kuressaare Kammermuusika Päevade tegemisi ka Facebookis!