trüki lehekülg


XXII Kuressaare Kammermuusika Päevad
2. - 6. august 2016 a.


Vaata Kuressaare Kammermuusika Päevade tegemisi ka Facebookis ja liitu meiega!


Teisipäev, 2. august 2016 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT


Andres Paas (klaver)
Aleksander Trostjanski (viiul) Venemaa
Ilja Hoffman (vioola) Venemaa
Rustam Komatshkov (tshello) Venemaa

Kavas:
Franz Schubert - Trio nr 1 viiulile, vioolale ja tshellole B-duur D471
Zoltan Kodaly - Duo viiulile ja tshellole op 7 d-moll
Johannes Brahms - Klaverikvartett nr. 2 op. 26 A-duur

Möödunud suvel tituleeris muusikakriitik Ia Remmel Kuressaare Kammermuusika Päevad Saaremaa pärliks ning lisas, et selle sündmuse pikal järjepidevusel ja kõrgel tasemel on täiesti hindamatu väärtus (Sirp, 7.08.15).
Festivali väsimatu peakorraldaja, maineka Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemia laureaat pianist Andres Paas jätkab ilusat traditsiooni, esinedes festivali avakontserdil. Tema seekordseteks lavapartneriteks on väljapaistvad Venemaa muusikud: festivali publikule juba tuttav paljude konkursside võitja tshellist Rustam Komatshkov ja viiuldaja Aleksander Trostjanski, kes muuhulgas on kuulsa Tshaikovski konkursi laureaat. Esmakordselt astub festivalil üles rahvusvaheliste konkursside, sh Juri Bashmeti nimelise vioolakonkursi laureaat vioolamängija Ilja Hoffman.
Avakontserdil tuleb ettekandele Brahmsi mastaapseim kammerteos – klaverikvartett nr 2 A-duur – ning kõlab ka Schuberti ja Kodaly kammermuusika.



Kolmapäev, 3. august 2016 kell 19
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
VISIOONID
Quatuor Varese Prantsusmaa








François Galichet (viiul)
Julie Gehan-Rodriguez (viiul)
Sylvain Seailles (vioola)
Thomas Ravez (tshello)

Kavas:
Johann Sebastian Bach - Fuugakunstist kontrapunktid nr 1, 3, 7
Wolfgang Amadeus Mozart - Keelpillikvartett KV 387
Robert Schumann - Keelpillikvartett op 41 nr 3 A-duur

Tiheda kontserdigraafikuga Varese’i kvartett tähistab käesoleval aastal kümnendat tegevusaastat. Ansambel esindab prantsuse kvartetimängu parimaid traditsioone ja on oodatud külaline maailma mainekates kontserdisaalides. Varese’i kvarteti kontserte kannavad sageli üle Prantsusmaa raadiojaamad, traditsiooniliste kavade kõrval eksperimenteerib ansambel ka teiste kunstivaldkondadega, ühendades koostöös erinevate artistidega muusikat näiteks teatri ja tantsuga.
Varese’i kvartett on pälvinud hulgaliselt võite mainekatel rahvusvahelistel konkurssidel, sh teise preemia ja eripreemia parima Mozarti teose esituse eest rahvusvahelisel Mozarti konkursil (Austria, 2014), kolmanda preemia rahvusvahelisel Schuberti ja nüüdismuusika konkursil (Austria, 2012), Raveli Akadeemia grand prix (Prantsusmaa, 2011) jne. Muusikakriitikud on esile tõstnud kvarteti elegantset ja peent prantslaslikku mängustiili ning erakordselt meeliköitvat kõla.



Neljapäev, 4. august 2016 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FANTAASIAD
Denes Varjon´i klaveriõhtu








Denes Varjon Ungari

Kavas:
Leos Janacek - Palad
Robert Schumann - Fantaasiapalad op 12
Frederic Chopin - Noktürn op 9 nr 1
Frederic Chopin - Polonees-fantaasia op 61

Kuressaare festivalil esinenud säravate pianistide rida jätkab sel aastal ungarlane Denes Varjon. Tema sensatsiooniline tehnika, sügav musikaalsus ja laiahaardeline muusikaline tegevus nii solisti, kammermuusiku kui ka mitmete festivalide kunstilise juhi ja pedagoogina on teinud temast põneva ja väga nõutud muusiku rahvusvahelises muusikaelus. Tema soolokontserdid on oodatud sündmused paljudes maailma mainekates kontserdisaalides New Yorgi Carnegie Hallist Viini Konzerthausi ja Londoni Wigmore Hallini välja. Denes Varjoni kutsutakse sageli soleerima maailma juhtivate sümfooniaorkestrite, sh Budapesti Festivaliorkestri, Berliini Raadio sümfooniaorkestri, Peterburi Filharmooniaorkestri, Venemaa Rahvusorkestri, Kremerata Baltica jt ette, dirigentidest on ta teinud koostööd selliste suurkujudega nagu Sir Georg Solti, Ivan Fischer, Adam Fischer, Heinz Holliger, Zoltan Kocsis jt. Hinnatud kammermuusikuna on Denes Varjon ansamblipartneriks paljudele muusikamaailma tippudele, nagu Steven Isserlis, Tabea Zimmermann, Andras Schiff , Heinz Holliger, Miklos Perenyi, Joshua Bell jt. Denes Verjon on välja andnud arvukalt CDsid soolo- ja kammermuusikaga, mh on ta plaadistanud kõik Beethoveni viis klaverikontserti.

Koostöös Ungari Instituudiga



Neljapäev, 4. august 2016 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA
Vokaalansambel Gallicantus Inglismaa








Mark Chambers (kontratenor)
Nicholas Todd (tenor)
Christopher Watson (tenor)
Gabriel Crouch (bariton, direktor)
William Gaunt (bass)

Kavas:
Tallis. Sheppard. Byrd. Whyte.

"Kõik, mida Gallicantus puudutab, näib muutuvat kullaks" (Adrian Horsewood, ajakiri Early Music Today)

Inglise vokaalansambel Gallicantus ühendab kuut renessansiajastu muusikale pühendunud ning pikaajalise kooslaulmiskogemusega lauljat, kes nõutud muusikutena teevad kaasa ka paljudes teistes maailma juhtivates ansamblites. Gallicantus on esinenud paljudes mainekates kontserdisaalides ja vanamuusikafestivalidel nii Inglismaal, Hollandis, Saksamaal, Poolas, Itaalias, Belgias kui ka Ameerika Ühendriikides, kus nad olid 2014. aastal Princetoni ülikooli resident-muusikud. Gallicantuse tegevuse üheks oluliseks väljundiks on salvestamine plaadifirmale Signum. Need albumid on pälvinud rohkelt muusikakriitikute kõrgeid hinnanguid ja auhindu. Ansambli neljas CD Lassuse "Lagrime di San Pietro" kindlustas Gallicantusele Euroopa ühe tähtsaima varajase muusika ansambli tiitli. See album valiti kaks korda järjest Gramophone’i toimetajate lemmikuks ning esitati 2014. aastal Gramophone’i aasta auhinna nominendiks.



Reede, 5. august 2016 kell 21
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
EKSOOTILISED PROMENAADID
Tangoetendus "Noches de Tango" Argentina-Hispaania


Maria Antonieta Tuozzo & Ezequiel Herrera (tantsijad)
Martín Alvarado (vokaal)
Claudio Constantini (bandoonium)
Hernan Hock (kitarr)

Tangoetendus "Noches de Tango" on Argentina tango kõiki väljendusviise ühendav haarav vaatemäng, mis viib publiku rändama 1930. aastate Buenos Airesesse Belle Epoque’i ja Pariisi Tango Cabaret’ aega, tuues nad lõpuks tagasi tänapäeva.
Publiku ette astub maailma tangolavade üks hinnatumaid tantsupaare Maria Antonieta Tuozzo ja Ezequiel Herrera, laulab Martin Alvarado Buenos Airesest ning musitseerivad virtuoossed hispaania muusikud Claudio Constantini bandooniumil ja Hernan Hock kitarril, kelle repertuaaris on nii klassikaline kui ka uus tango ja dzhäss. Spetsiaalselt selle etenduse jaoks loodud koreograafia on ülimalt sensuaalne, väljendades kõike inimlikku ja läbi elatut. Oluline ei ole üksnes tantsijate suurepärane tehnika, vaid ka nende väljenduslikkus – see kõik on omavahel ühenduses – armunud pilgud kohtuvad, käed-jalad põimuvad ning iga liigutust saadab kirglik tangorütm...

Koostöös Hispaania Suursaatkonnaga



Laupäev, 6. august 2016 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE: Kino! / Cinema!
Klaaspärlimäng Sinfonietta


Viiulisolistid: Maano Männi, Leena Laas ja Johannes Põlda

Kavas:
Pachelbel. Bach. Mozart. Barber. Tormis. Shostakovitsh. Herrmann. Piazzolla. Dreznin. Sumera.

Tänavuse festivali finaal tõstab rambivalgusesse filmimuusika. Maano Männi: "Kes meist ei armastaks vaadata filme. Kui palju me aga pöörame tähelepanu filmis kõlavale muusikale? Tegelikult on just muusikal kõige olulisem roll meeleolude ja heliefektide edasiandmisel. Kontserdil "Kino! / Cinema!" kõlavad nii menuteosed tuntud heliloojatelt kui ka originaalfilmimuusika – vaikne, lärmakas, koomiline, õudne, heroiline... Kontserdil näeb ka kino!"
Lõppkontserdil esineb festivali publikule juba tuttav Klaaspärlimäng Sinfonietta keelpillikoosseis, kes tegi oma iseseisva lavadebüüdi 2012. aastal orkestri Lõuna-Ameerika turneel. Sealt alates on mängitud arvukatel Eesti muusikafestivalidel, samuti Inglismaal, Iisraelis, Kreekas, Itaalias, Iraanis jm. Orkestri viiulisolist ja kunstiline juht on Vaasa Linnaorkestri kontsertmeister Maano Männi.