trüki lehekülg


XXV Kuressaare Kammermuusika Päevad
30. juuli - 3. august 2019 a.


Vaata Kuressaare Kammermuusika Päevade tegemisi ka Facebookis ja liitu meiega!


Teisipäev, 30. juuli 2019 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
AVAKONTSERT
Accord Kvartett Ungari








Péter Mezö (viiul)
Csongor Veér (viiul)
Péter Kondor (vioola)
Matyas Ölveti (tshello)

Kavas:
Franz Joseph Haydn - Keelpillikvartett g-moll op. 74 nr. 3
Ivan Eröd - Keelpillikvartett nr. 3
Pjotr Tshaikovski - Keelpillikvartett D-duur op. 11

XXV Kuressaare Kammermuusika Päevade avaakordi annab temperamentseid Ungari muusikuid ühendav Accord Quartet, mis on loodud 2001. aastal. Ansambel on kujunenud üheks silmapaistvamaks keelpillikvartetiks nii Ungaris kui ka rahvusvahelisel areenil. Nad on võitnud hulga tähtsaid rahvusvahelisi konkursse, sh esikoha mainekal Johannes Brahmsi nimelisel rahvusvahelisel konkursil (Austria, 2009), rahvuslikul Leo Weineri nimelisel konkursil (Ungari, 2003), Thomastik-Infeldi, Kodály ja Bartóki preemia Viini-Budapesti-Praha rahvusvahelisel suveakadeemial (vastavalt 2002, 2004 ja 2005) jt. Kvartett on osalenud paljudel olulistel klassikalise ja kaasaegse muusika festivalidel Ungaris, Hispaanias, Austrias, Venemaal jm. Alates 2012. aastast annavad kvarteti liikmed regulaarselt meistriklasse Ungaris, Jaapanis, USAs jm. Ansambli repertuaar on väga lai, ulatudes vanamuusikast tänapäeva heliteosteni. Kuressaare Kammermuusika Päevade debüüdi tegi kvartett 2011. aastal.

Koostöös Ungari Instituudiga


Kolmapäev, 31. juuli 2019 kell 21
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
LOSSIMUUSIKA Il Canto della Sirena
Duo Fiorenza Calogero ja Marcello Vitale Itaalia








Fiorenza Calogero (vokaal, tamburiin) ja Marcello Vitale (barokk kitarr)

Kavas: Naapoli laulud

Väljapaistvad Naapoli muusikud Fiorenza Calogero ja Marcello Vitale tähistavad sellel aastal duona juba kümnendat tegutsemisaastat. Nad on oma südameasjaks võtnud vanade Naapoli muusikatraditsioonide elustamise ja tutvustamise - sh 15. sajandist pärit villanelladest kuni 18. sajandist pärit rahvamuusika ja kaasaegsema helikeeleni välja. Kümne aasta jooksul on nad andnud kontserte paljudes Euroopa riikides kuni Austraalia ja Aafrikani välja. Ka Kuressaare kontserdil viiakse publik põnevale ja värvikale rännakule läbi erinevate sajandite Naapoli põnevas muusikaloos. Inimhinge salasoppe peegeldav vokaal, tamburiinirütmid ja temperamentsete kitarrihelide kooslus on kuulajaile kui pilet muusikalisse ajamasinasse. Nendest lauludest peegeldub Naapoli tänavate rõõmus melu kui ka inimsüdame nukrad värelused.


Neljapäev, 1. august 2019 kell 19
Kuressaare Laurentiuse kirik (Tallinna 13)
MEDITATSIOONID Missa Syllabica
Vokaalansambel Vox Clamantis
kunstiline juht ja dirigent Jaan-Eik Tulve


Kavas:
Pärt. Kreek. de Machaut. Stravinski jt.

Vox Clamantis on Eesti muusikamaastikul väga omanäoline ja kõrgelt hinnatud vokaalansambel, kes ühendab tihti oma kontserdikavades vana ja uue. 22 aastat tagasi alustades pühenduti esialgu vaid gregooriuse laulule. Õige pea tekitas aga Vox Clamantisele omane kõlavärv, fraseerimine ning muusikatunnetus huvi mitmetes eesti heliloojates ning praeguseks on ansamblile kirjutanud neist paljud. Gregooriuse laulust kantuna tekkis ansambli algusaegadel tihe side ka helilooja Arvo Pärdiga, kellest on tänaseks saanud Vox Clamantise enim esitatud autor ning kelle muusikat aktiivselt lauldes on ansambel läbi käinud terve maailma. Ansambel on esinenud Sydney festivalil, Hong Kongi kunstide festivalil, RCMis 21C festivalil Torontos, Trondheimi kammermuusika festivalil, Institute for Advanced Study kontserdiseerias Princetonis USAs, lisaks Shanghai kontserdimajas ning paljudes kontserdisaalides üle Euroopa.
Ansamblit on tunnustatud Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga ning kultuurkapitali aastapreemiaga. Vox Clamantise plaadistused on pälvinud kõrgeid auhindu, sh mainekas Grammy auhind, Diapason d’Or ning Choc de Classica auhind, Eesti klassikaalbum 2017, samuti on ansambel nimetatud BBC Music Magazine’i ja Taani klassikaraadio aastaauhinna nominendiks jmt. Ansambli asutaja ja kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve.


Neljapäev, 1. august 2019 kell 22
Kuressaare linnus (Lossihoov 1)
VISIOONID "Võta mind lehtede varju"


Kädy Plaas-Kala (vokaal), Riivo Kallasmaa (oboe), Ulla Krigul (harmoonium)

Kavas:
Ehala. Pärt. Kõlar. Grünberg. Sumera. Ojakäär. Uusberg. Saar.

Kuressaare piiskopilinnuse ajaloolises kapiitlisaalis kõlavad kuulajaile äratundmisrõõmu pakkuvad ja meelipaitavad Eesti heliloojate armastuslaulud. Eestlaste poolt armastatud laulud inimhinge kauneimatest tunnetest helisevad seekord sedavõrd erilistes ja uudsetes kõlatoonides - vokaali, oboe ja harmooniumi koosluses.
Laulja Kädy Plaas-Kala, organist Ulla Krigul ja oboevirtuoos Riivo Kallasmaa on koos mänginud alates 2016. aastast. Kõik nad kuuluvad Eesti noorema generatsiooni tunnustatuimate muusikute hulka, kes annavad aktiivselt kontserte solistide ja kammermuusikutena nii Eestis kui ka välismaal.


Reede, 2. august 2019 kell 21
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
EKSOOTILISED PROMENAADID
Ansambel Flamencubeando Kuuba-Argentina-Hispaania


Luis Delgado (kitarrid), Curro Pérez (vokaal), Fernando Delgado (süntesaator), Luis Delgado Jr (flööt, löökpillid),
Luis & Arlene (tantsijad)

Festivali Eksootiliste promenaadide sarjas astub seekord publiku ette põnev ja lõunamaiselt tuline ansambel, 2010. aastal sündinud Flamencubeando, koos temperamentsete Kuubast ja Argentinast pärit tantsijate Luisi ja Arlene`iga, kes on esinenud enam kui sajal tantsufestivalil maailmas. Üle terve maailma kontserdilavasid vallutanud artistide eesmärk on tuua kuulajaini Ladina-Ameerika traditsioonilise muusika populaarsemaid vorme, sh boolero, son cubano, Brasiilia samba ja Argentina tango jt, lisades neile tänapäevaselt uut värskust, muuhulgas ka hispaania flamenkot kaasates. Koos tantsijate Luisi ja Arlene`iga saab Kuressaares nautida haaravat Ladina-Ameerika show`d, milles kõlavad ka autentsed muusikainstrumendid - Venetsueela traditsiooniline kitarr, Equadori väikekitarr requinto, Kuuba ja Aafrika trummid jm. Muusikalis-tantsuline etendus pakub elamusi nii traditsioonilise muusika kui ka uue ajastu radadelt, kus näiteks lisaks Piazzollale ja Carlos Canole leidub fragmente isegi Stingilt!


Laupäev, 3. august 2019 kell 19
Kuressaare Kultuurikeskus (Tallinna 6)
FINALE
Eesti Sinfonietta


Solist: Johannes Põlda (viiul)

Kavas:
Ludvig van Beethoven - Kontratantsud nr. 8 ja 10 tsüklist 12 Kontratanstu Wo014
Wolfgang Amadeus Mozart - Viiulikontsert nr. 5 A-duur K219
Joseph Haydn - Sümfoonia nr. 60 C-duur "Il Distratto"

Festivali lõppkontserdil esineb taas kammerorkester Eesti Sinfonietta, kes on kontserte andnud paljudes Euroopa mainekates kontserdisaalides, sh Viini Musikvereinis, Amsterdami Concertgebouw’s, Kölni ja Peterburi Filharmoonias, Brüsseli Flageys ja Bozaris ning osalenud festivalidel Ars Musica Belgias, Internazionale Pianistico di Brescia, Mittelfest ja Emilia Romagna Itaalias, Iitti muusikafestival Soomes, Musikfest Kreuth am Tegernsee Saksamaal. Arvukad kontserdireisid on viinud orkestri Euroopasse, Lõuna-Ameerikasse ja Lähis-Idasse. Eesti Sinfonietta on oodatud külaline ka paljudel Eesti muusikafestivalidel.
Solistina astub seekord orkestri ette Saaremaalt võrsunud noor ja talendikas viiuldaja Johannes Põlda, kelle esituses tuleb ettekandele W. A. Mozarti imeline viiulikontsert nr 5 A-duur.